Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Będzie jednak w dalszym ciągu pracował dla TFI jako osoba odpowiedzialna za rozwój funduszy dedykowanych, czyli przeznaczonych dla pojedynczych inwestorów (tym zajmował się również do tej pory) oraz funduszy alternatywnych.
Ipopema, zarządzająca 50 mld zł, ulokowanymi głównie w funduszach dla pojedynczych inwestorów, jest jednym z niewielu TFI, które – pomijając kilka produktów sprzed lat – nie rozwinęły oferty alternatywnych strategii inwestycyjnych dostępnych dla wielu inwestorów. – Przez fundusze alternatywne rozumiemy portfele inwestujące w wierzytelności, nieruchomości i inne aktywa o notowaniach nieskorelowanych z rynkiem finansowym – mówi „Parkietowi" Jarosław Wikaliński, prezes Ipopemy TFI. Ma na myśli również fundusze, których certyfikaty inwestycyjne będą przedmiotem oferty publicznej (publiczne FIZ). Kiedy można się spodziewać pierwszych nowych produktów? – Prowadzimy zaawansowane rozmowy z podmiotem, który będzie „serwiserem" funduszu sekurytyzacji. Zakładam, że start nowych portfeli to kwestia miesiąca, dwóch – odpowiada Wikaliński.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzięki większej popularności produktów emerytalnych i dalszym napływom do funduszy detalicznych nasze aktywa do końca 2027 r. wzrosną do co najmniej 50 mld zł - zapowiada Marlena Janota, prezes Pekao TFI.
Regulacje, brak zaufania do rynku kapitałowego, ciekawsze alternatywy? Przyczyny braku zainteresowania funduszami akcji dość łatwo wyliczyć, ale trudniej znaleźć rozwiązanie pata, w którym rynek funduszy tkwi od kilku lat.
Ubiegły miesiąc przyniósł wyraźny wzrost aktywów pod zarządzaniem towarzystw funduszy inwestycyjnych dzięki zyskom z akcji i obligacji oraz transferom oszczędności do funduszy.
Kilka pierwszych miesięcy tego roku upłynęło nam w otoczeniu chaotycznej polityki Donalda Trumpa i co do tego, że podobnie może być w II połowie roku, zarządzający nie mają raczej wątpliwości. Część z nich trzyma się jednak akcji, mimo już sporych wzrostów.
Trudno inaczej wyjaśnić wyniki sprzedaży funduszy inwestycyjnych w czerwcu, w którym wypłacano pieniądze m.in. z funduszy amerykańskich akcji. Zdecydowanie mniej chętnych było też na długoterminowe obligacje.
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.