Zarządzający aktywami pod rosnącą presją

Nadchodzące trzy lata w TFI na całym świecie upłyną pod znakiem spadku przychodów wywołanego obniżkami opłat w funduszach inwestycyjnych. Nie inaczej może być w Polsce, choć u nas proces ten dopiero się rozpocznie.

Publikacja: 24.03.2017 07:31

Obniżka przychodów z tytułu zarządzania funduszami, połączona z postępującym trendem migracji aktywó

Obniżka przychodów z tytułu zarządzania funduszami, połączona z postępującym trendem migracji aktywów z aktywnych strategii ku biernym, może sprawić, że do 2019 r. przychody branży spadną aż o 17 proc.

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Programy QE sprawiły, że powstała przepaść – o wartości przekraczającej 100 mld USD – pomiędzy przychodami firm zarządzających funduszami a wpływami banków korporacyjnych (wholesale banks) – zwracają uwagę autorzy raportu „The World Turned Upside Down" („Świat do góry nogami") opracowanego przez Olivera Wymana i Morgan Stanley Research. Od 2011 r. przychody powierników na całym świecie wzrosły bowiem o 65 mld USD, a banków wyspecjalizowanych w usługach dla klientów instytucjonalnych spadły o 45 mld USD. Analitycy prognozują, że już w latach 2017–2019 ta tendencja się odwróci – przychody zarządzających spadną o 9 mld USD, a bankierów zwiększą się o 15 mld USD. Wprawdzie stopniowy wzrost stóp procentowych, związana z nim zmienność na rynkach oraz coraz większa dekorelacja między różnymi klasami aktywów mogą wywindować stopy zwrotu funduszy i przyciągnąć do nich kapitał, jednak bez dużego pozytywnego przełożenia na przychody firm zarządzających aktywami.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Prezes Pekao TFI: Aspirujemy do pozycji lidera polskiego rynku
Fundusze inwestycyjne
Rynek funduszy rośnie na wpłatach i wynikach zarządzania
Fundusze inwestycyjne
Monokultura w branży TFI. Fundusze akcji zajmują coraz węższe poletko
Fundusze inwestycyjne
Trzymać się trendu czy już uciekać z zyskami?
Fundusze inwestycyjne
Klientów TFI parzą fundusze, które za dużo zarabiają
Fundusze inwestycyjne
Nie wszystkie fundusze obligacji w tym roku zarabiają. Fundusze dłużne ze stratami