Obecnie liczba zrzeszonych w Izbie firm wynosi 34 TFI, jeden dom maklerski oraz pięciu agentów transferowych, co łącznie daje 40 spółek obejmujących zakresem praktycznie cały aktywnie działający rynek powierników.
PFR TFI jest częścią grupy PFR, 100 proc. akcji towarzystwa należy do Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR TFI zarządza aktywami o wartości ponad 7,5 mld zł i 16 funduszami inwestycyjnymi, od wyspecjalizowanych funduszy zamkniętych, inwestujących w gospodarkę i rozwój polskich przedsiębiorstw, przez fundusze ukierunkowane na ekspansję zagraniczną, do specjalistycznych, jakimi są fundusze zdefiniowanej daty. PFR TFI jest również tzw. instytucją wyznaczoną w ramach pracowniczych planów kapitałowych i gwarantuje wszystkim pracodawcom i pracownikom dostęp do oferty PPK.
- Cieszę się niezmiernie, że do naszego grona dołącza tak ważne dla rynku TFI, które pełni strategiczną rolę w jednym z najważniejszych projektów rządowych, jakim jest program PPK. PFR TFI ponadto posiada w swojej ofercie bardzo szeroką gamę rozwiązań inwestycyjnych, wypełniając w ten sposób zadania będące elementem realizacji „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" - mówi Marcin Dyl, prezes IZFiA. - Poprzez dołączenie do Izby tego podmiotu zyskujemy nie tylko prestiż, jako organizacja samorządowa funduszy inwestycyjnych, ale również wsparcie merytoryczne w postaci bardzo doświadczonego zespołu specjalistów reprezentujących to TFI – dodaje Dyl.
Izba jest dla rynku centrum wymiany danych, gdzie spływają projekty zmian w prawie, informacje od ministerstw i nadzoru. Przedstawiciele TFI uczestniczą we wspólnych spotkaniach z Urzędem KNF przedstawiając stanowisko rynku w kluczowych dla funduszy kwestiach. Izba prowadzi ze swoimi członkami konsultacje wszelkich projektów aktów prawnych, które mają wpływ na funkcjonowanie środowiska funduszy.
–Jestem przekonana, że realny wpływ na kierunek, charakter i tryb wprowadzanych zmian prawnych, które bezpośrednio oddziałują na funkcjonowanie naszych towarzystw, możliwy jest wyłącznie wtedy, gdy będzie mu towarzyszyć zaangażowanie przedstawicieli wszystkich towarzystw inwestycyjnych obecnych na polskim rynku. Oczywiście – i jestem też o tym przekonana – tylko wspólnie będziemy mogli wpływać na tworzenie klimatu i budowanie wizerunku wokół szeroko rozumianego rynku usług powierniczych, razem będzie nam łatwiej prowadzić niezbędne dla właściwego postrzegania oferowanych usług działania edukacyjne i informacyjne, wreszcie dzięki takiej współpracy zadbamy o promowanie etycznych postaw – co z kolei powinno przełożyć się na zaufanie i rozwój całego rynku usług finansowych – komentuje Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI.