Fundusze akcji małych i średnich spółek bardzo dobrze rozpoczęły rok. Wielu zarządzających jest w stanie rywalizować z indeksami.
Przewaga zarządzających
W odróżnieniu od funduszy akcji szerokiego rynku, które mają problem z pokonaniem WIG, portfele małych i średnich przedsiębiorstw często wypadają lepiej od mWIG40 czy sWIG80. Wskazują na to również wyniki od początku tego roku. Gorzej sytuacja wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę dywidendę.
Fundusze małych i średnich spółek mają łącznie około 2 mld zł aktywów. – To niewiele, gdyż wartość akcji wchodzących w skład indeksu WIG jest około 150 razy wyższa. W akcje małych i średnich spółek inwestują nie tylko profesjonaliści zarządzający funduszami. Na tym rynku jest wielu inwestorów indywidualnych, którym często brakuje kompetencji posiadanych przez zawodowców, oraz pewna grupa inwestorów zagranicznych, którzy są w jeszcze gorszym położeniu, bo mogą nie być w stanie przeczytać polskich sprawozdań finansowych choćby z powodów językowych – twierdzi Adam Łukojć, zarządzający funduszami TFI Allianz Polska. – Dzięki temu polscy zarządzający „misiami" mają na tym rynku przewagę – zauważa Łukojć. Zwraca także uwagę na kwestię dywidend. – Jeśli spółka, której akcje wchodzą w skład indeksu, wypłaca dywidendę, to indeks spada, a wycena funduszu nie. To ułatwia pobicie indeksu. Z drugiej strony, żeby pobić benchmark, zarządzający muszą zarobić na koszty ponoszone przez fundusz. Na szczęście wraz ze spadkiem opłat jest to coraz łatwiejsze i może udawać się coraz większej grupie polskich zarządzających – komentuje ekspert TFI Allianz Polska.
Aktywne bardziej zyskują
Zgodnie z wyceną na 17 lutego średni wynik funduszy akcji małych i średnich spółek od początku roku to 10,5 proc. sWIG80 z kolei zarobił niecałe 11 proc., a mWIG40 11,2 proc. W dłuższym terminie jednak fundusze „misiów" nad dwoma indeksami zyskują sporą przewagę. Dla przykładu w okresie pięciu lat fundusze przyniosły średnio niecałe 52 proc. Wynik sWIG80 to 41 proc., a mWIG40 53 proc. W ciągu ubiegłych 10 lat przeciętny wynik funduszy sięga 55 proc., zaś sWIG80 zyskał 38 proc., a mWIG40 26 proc. Obraz ten istotnie się jednak zmienia, gdy weźmiemy pod uwagę dywidendę. sWIG80 Total Return w pięciu ostatnich latach wzrósł o 65 proc. oraz 77,5 proc. w dziesięć lat. mWIG40TR zyskał w tych samych okresach odpowiednio 47 oraz 99 proc. Widać więc, że koszty funduszy zjadały sporą część zysków.