Fundusze surowców to w ostatnim czasie dynamicznie rosnąca grupa produktów, zarówno jeśli chodzi o ich liczbę, jak i aktywa. W tym roku zainteresowanie takimi produktami jest zdecydowanie większe niż w dwóch poprzednich – w ciągu 10 miesięcy klienci wpłacili do takich fundu-szy około 1,5 mld zł.

Surowcowy fundusz Uniqi TFI będzie budował portfel z akcji spółek związanych z wydobyciem złota. Jak tłumaczy Rafał Grzeszyk, młodszy za-rządzający, Uniqa TFI, Uniqa Akcji Rynku Złota nie ma oficjalnego benchmarku, aczkolwiek punktem odniesienia przy wyborze spółek będzie indeks NYSE Arca Gold Miners. – W odróżnieniu od indeksu, nie będziemy inwestować w spółki notowane poza obszarem OECD, które stanowią około 12 proc. indeksu. Naszym zdaniem ryzyko polityczne związane z inwestowaniem w spółki notowane na rynkach OECD jest znacznie niższe. Dodatkowo spółki z tego obszaru przestrzegają wyższych standardów ładu korporacyjnego – zauważa Grzeszyk. – Spółki wydobywcze mają wyższą tzw. betę niż cena samego złota. Innymi słowy, akcje spółek wydobywczych często silnie reaguje na wahania surowca. W okresach pro-sperity na rynku złota pozwala to osiągnąć jeszcze lepsze wyniki inwestycyjne niż na samym złocie. Niestety, w okresach spadku notowań złota przedsiębiorstwa z tego sektora powinny tracić na wycenie więcej niż sam surowiec – komentuje zarządzający Uniqi TFI.

Opłata za zarządzanie dla jednostek kategorii A w dystrybucji zewnętrznej sięgnie 2 proc., a wewnętrz-nej 1,8 proc. TFI nie będzie naliczało opłat za wyniki. – W naszej ko­munikacji podkreślamy, że Uniqa Ak-cji Rynku Złota, jak każdy fundusz surowcowy oparty na złocie, powinien stanowić jedynie uzupełnienie portfela inwestycyjnego, a nie jego bazę – zaznacza Grzeszyk. PAAN