Wejście w życie nowych przepisów oznacza, że jedynymi podmiotami do wykonywania usług maklerskich będą firmy inwestycyjne (rozumiane także jako bank krajowy) oraz agenci firm inwestycyjnych (nadzorowani pośrednicy działający w imieniu i na rzecz danej firmy). Komisja zwraca uwagę, że obostrzenie to będzie obejmowało również czynności polegające na pozyskiwaniu klientów lub potencjalnych klientów, w tym również informowanie o zakresie usług maklerskich lub instrumentach finansowych będących ich przedmiotem. Jedynym ustawowym wyjątkiem jest wykonywanie takich czynności przez podmioty inne, niż firma inwestycyjna lub agent firmy inwestycyjnej, gdy informacje przekazywane są jednocześnie do szerokiej grupy klientów lub potencjalnych klientów firmy inwestycyjnej, albo do nieokreślonego adresata.
Jak poinformowała w komunikacie KNF wprowadzenie nowych przepisów ma na celu zaprzestanie prowadzenia działalności przez podmioty nienadzorowane, które poprzez bezpośrednie kontakty nakłaniały inwestorów do korzystania z usług maklerskich. Podmioty te często nie posiadały dostatecznej wiedzy i kompetencji w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, a przekazywane inwestorom informacje, które miały ich zachęcić do inwestowania, były nierzetelne lub wprowadzające w błąd.
Odnotowane przez UKNF negatywne zjawisko dotyczyło w szczególności wzmożonej aktywności nienadzorowanych osób fizycznych i prawnych rezydujących na terytorium Polski, które pozyskiwały klientów na rzecz podmiotów zagranicznych świadczących usługi na tzw. rynku forex. Formuła działania przyjmowała zwykle postać tzw. „agresywnego marketingu". Objawiał się on wielokrotnym inicjowaniem bezpośredniego kontaktu z klientem oraz zapoznawaniem się z jego indywidualną sytuacją w celu skutecznego zachęcenia go do zawarcia umowy. Jak wskazano wyżej, praktyce tej towarzyszyły naruszenia przepisów prawa. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy czynności marketingowe podmiotów o takim statusie nie będą dłużej możliwe.
Nowelizacja będzie nieść za sobą istotny skutek w praktyce funkcjonowania zagranicznych firm inwestycyjnych, które na podstawie notyfikacji do KNF prowadziły działalność maklerską bez otwierania oddziału, ale posługiwały się w przekazywaniu informacji o jej usługach podmiotami obecnymi fizycznie w Polsce. Wejście w życie nowych przepisów oznacza, że wspomniana kategoria zagranicznych firm inwestycyjnych zobowiązana będzie do zaprzestania dotychczasowej formuły aktywności w Polsce, chyba, że podmioty, którymi się posługuje, uzyskają status nadzorowanego agenta firmy inwestycyjnej. Wykorzystywanie agentów w działalności firmy inwestycyjnej spowoduje z kolei, że na zagranicznej firmie inwestycyjnej ciążyć będzie wymóg notyfikowania działalności w formie oddziału.