Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Izba rozliczeniowa będzie przyjmowała do rozliczeń klasyczne transakcje repo, których przedmiotem są skarbowe papiery wartościowe rejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, z wyłączeniem obligacji indeksowanych.
– Rozliczanie transakcji repo jest kolejnym krokiem w kierunku rozwoju usług izby rozliczeniowej KDPW_CCP. Dla uczestników tego rynku znacząco poprawi się bezpieczeństwo rozliczeń, wpływając pozytywnie na płynność rynku. Rozliczanie transakcji poprzez izbę rozliczeniową zapewnia pełną anonimowość transakcji na tym rynku i pozwala w sposób istotny zmitygować ryzyko rozliczeń transakcji, a także wyeliminować problem limitów na ryzyko kontrpartnera – wskazuje Maciej Trybuchowski, prezes KDPW oraz izby KDPW_CCP.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rząd analizuje zmiany w podatku obrotowym od sprzedaży detalicznej. W grę wchodzi wzrost stawek, jak i objęcie daniną nie tylko handlu stacjonarnego, ale i internetowego.
W środę Sejm udzielił wotum zaufania dla obecnego rządu z premierem Donaldem Tuskiem na czele. Ryzyko polityczne wokół rynku nieco zmalało.
Spadkowy koniec tygodnia na warszawskiej giełdzie. Pod presją były przede wszystkim banki oraz Allegro.
Docelowo to Bank Pekao SA ma stanąć na czele nowej grupy bankowo-ubezpieczeniowej, a akcje PZU SA mają zostać wycofane z giełdy. Powodzenie tej operacji zależy od tego, czy uda się zaspokoić interesy wszystkich akcjonariuszy.
Czwartek na GPW przyniósł spadki. W centrum uwagi inwestorów były przede wszystkim banki centralne.
Od lipca rusza piąta edycja programu wsparcia pokrycia analitycznego autorstwa GPW. Objąć ma on 65 spółek. Oprócz firm z rynku głównego mają to być też spółki z NewConnect oraz Catalyst.