W Ministerstwie Finansów toczą się prace nad nowelizacją ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym. Na konferencji uzgodnieniowej, która odbyła się w czwartek 28 września w MF, reprezentował pan Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych. Jakie wnioski i uwagi zgłaszacie do projektu tej ustawy?
Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych przekazuje uwagi, jakie napływają od członków, a które mogą wpłynąć na poprawę przygotowywanej ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Zwracamy przede wszystkim uwagę na kwestię blokowania stron internetowych oraz wydawania przez Komisję Nadzoru Finansowego indywidualnych interpretacji przepisów.
Projekt przewiduje nowe uprawnienia dla Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzorca mógłby prowadzić rejestr domen internetowych, które podlegałyby obligatoryjnemu blokowaniu przez firmy telekomunikacyjne świadczące usługi dostępu do internetu...
To budzi wiele kontrowersji. Według obecnych założeń ustawy Komisja Nadzoru Finansowego nie będzie musiała – w przeciwieństwie do mechanizmu wpisywania podmiotów na listę ostrzeżeń publicznych – składać zawiadomienia do prokuratury, by uzyskać możliwość wystąpienia z żądaniem zablokowania strony internetowej. Tak naprawdę więc blokada domeny może nastąpić na podstawie urzędniczego widzimisię. Właściciel zablokowanej strony internetowej ma dwa miesiące na odwołanie się od decyzji KNF, później zostaje walka w sądach administracyjnych. Oznacza to, że strona internetowa może zostać zablokowana na lata.