Eksperci: Likwidacja OFE warunkiem sukcesu PPK

W najbliższych miesiącach rozstrzygną się losy Otwartych Funduszy Emerytalnych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. – Decyzja powinna zapaść w najbliższych tygodniach, a nie miesiącach – mówią eksperci rynku kapitałowego i emerytalnego.

Publikacja: 30.03.2019 12:20

Eksperci: Likwidacja OFE warunkiem sukcesu PPK

Foto: Adobestock

Pod koniec tygodnia premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" zapowiedział, że w najbliższych miesiącach rząd przedstawi Polakom koncepcję dotyczącą przekazania Polakom aktywów zarządzanych przez OFE. - 25 proc. aktywów OFE, w tym aktywa ulokowane w zagranicznych akcjach i obligacjach, trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 proc. trafiłoby na specjalne, prywatne konta emerytalne obywateli – zapowiedział premier.

- Pomysł znamy od kilku lat. Kilka miesięcy, to dość odległa perspektywa. Oczekiwałbym, że decyzje zapadną tu w ciągu kilku najbliższych tygodni – mówi Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przekonuje, że czas odgrywa tu bardzo istotną rolę. – Z początkiem lipca ruszą pierwsze PPK. Ich sukces w duże mierze zależy od tego co stanie się z OFE. Premierowi też zdaje się zależy na powodzeniu tego programu dlatego nie powinien zwlekać z decyzjami – mówi Rozłucki.

Jego zdaniem, jeśli 75 proc. dzisiejszych aktywów OFE stanie się na pewno prywatnymi oszczędnościami obywateli, to będzie to w miarę dobre rozwiązanie. – Wiele osób uważa, że to co stało się z OFE, było zabraniem prywatnych pieniędzy. Dopóki nie zapadnie decyzja co z resztą OFE, będą się obawiali, że PPK podzielą los otwartych funduszy emerytalnych. Nic tu nie pomogą tłumaczenia, że PPK to nie OFE – mówi były szef GPW. – Ludzie wiedzą, że rząd będzie szukał pieniędzy na sfinansowanie swoich nowych obietnic. Dlatego tak istotne jest szybkie rozwiązanie problemu OFE po myśli oszczędzających – dodaje. Jego zdaniem jeśli niepewność wokół OFE będzie się przeciągała, sukces PPK stanie pod znakiem zapytania. – Z PPK łatwo się wypisać. Skala rezygnacji może być w takim przypadku duża – mówi Wiesław Rozłucki.

Podobnego zdania są też inni eksperci od spraw rynku kapitałowego i emerytalnego.

- To pomysł, o którym premier mówił już trzy lata temu. Gdyby został zrealizowany, byłaby to korzystna informacja, bo zakończyłby się okres niepewności co do pieniędzy zgromadzonych w OFE – mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Jego zdaniem skorzystałyby też PPK. – Więcej osób uwierzyłoby, że pieniądze, które będą gromadzić w PPK nie przepadną – tłumaczy Grzegorz Chłopek. – Dobrze byłoby więc gdyby zapowiadana przez premiera decyzja w spawie przyszłości OFE zapadła przed startem PPK – dodaje.

Zdaniem Marcina Wojewódki, wiceprezesa Instytutu Emerytalnego, z komentarzami trzeba poczekać na projekt aktu prawnego w sprawie przyszłości OFE. - Decyzje rządu w tym zakresie mogą mieć istotne znaczenie dla rozwoju dopiero co mających zostać uruchomionymi PPK. Pytanie, czy dotykanie kwestii OFE, które jak najbardziej wymaga poważnej dyskusji i decyzji, właśnie w tym czasie, to najlepszy pomysł – mówi Marcin Wojewódka. - PPK będzie dużym wyzwaniem i samo w sobie dosyć dużą zmianą krajobrazu. Czy dokładanie teraz kolejnego elementu ułatwi czy raczej skomplikuje odbiór PPK – zastanawia się. Jego zdaniem kluczowa będzie także odpowiednia komunikacja ze strony rządu na ten temat. - Inna ważna sprawa to zaufanie, które buduje się latami, a można stracić jedną nieprzemyślaną albo w nieodpowiednim czasie podjętą decyzja. Dlatego trzeba się nad tą propozycją dobrze zastanowić – mówi Marcin Wojewódka.

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW