Dokument zakłada m.in. zapewnienie przewidywalnego i skutecznego nadzoru, usprawnienie procesu legislacyjnego w zakresie rynku kapitałowego, unikanie gold-platingu, wzmacnianie i przestrzeganie standardów ładu korporacyjnego czy też zmiany w strukturze rynku. Mowa jest także o zachętach podatkowych dla emitentów oraz inwestorów. Wbrew jednak temu, czego oczekiwał rynek, nie ma mowy o likwidacji tzw. podatku Belki.

Strategia proponuje wprowadzenie możliwości rocznego rozliczania dochodów i strat z inwestycji w fundusze kapitałowe łącznie z dochodami i stratami w inne inwestycje kapitałowe. Obniżone ma być także opodatkowanie dywidend. Autorzy strategii wskazują, że podatek powinien zostać obniżony z poziomu 19 proc. do 9 proc. dla zysków od inwestycji kapitałowych utrzymywanych przez okres dłuższy niż 36 miesięcy dla wszystkich inwestorów. Zmianie ma także ulec sposób opodatkowania odsetek od obligacji, w sposób który zapewni analogiczny poziom opodatkowania, niezależnie od tego, czy inwestor nabywa obligacje na rynku pierwotnym czy wtórnym.

Jeśli zaś chodzi o emitentów, to wprowadzone mają być m.in. jasne, wystandaryzowane i proste reguły dotyczących odliczeń podatkowych wszystkich kosztów IPO do wysokości 125 proc. poniesionych kosztów, w tym opłat sądowych, notarialnych, giełdowych i innych, które w obecnym stanie prawnym nie podlegają odliczeniu.

Za realizację strategii odpowiadać ma pełnomocnik ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Dokument zakłada także, że sporządzane będą kwartalne raporty na temat postępów we wdrażaniu SRRK, a ich prezentacja ma się odbywać na posiedzeniach Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Zawarte ma być także porozumienie pomiędzy MF, NBP i KNF w celu spójnej implementacji rozwiązań przewidzianych w SRRK.

– SRRK powinna być pierwszą z serii strategii rozwoju polskiego rynku kapitałowego, które w przyszłości powinny powstać i zostać przyjęte przez rząd w celu aktualizacji założeń i planowanych działań – czytamy również w strategii.