The Wall Street Journal: Europa Wschodnia powoli

Długotrwały kryzys w strefie euro będzie w przyszłym roku mniejszą przeszkodą dla gospodarki jej sąsiadów, ale tempo wzrostu w Europie Środkowej i Wschodniej, a także w dawnym Związku Radzieckim nadal będzie niemrawe z powodu małych inwestycji i wstrzymania reform gospodarczych – przewiduje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:33 Publikacja: 13.11.2013 05:00

The Wall Street Journal: Europa Wschodnia powoli

Foto: Bloomberg

W najnowszym raporcie bank ostrzega, że powolny wzrost i niedobór kredytów grozi deflacją w części środkowej i południowo-wschodniej Europy.

Kiedy inflacja jest bliska zera, zyski maleją, co zagraża zarówno inwestycjom, jak i zatrudnieniu, natomiast konsumenci mogą wstrzymywać się z większymi zakupami w nadziei na dalsze spadki cen. Presja staje się silniejsza, jeśli spadek cen jest trwały, co określa się jako deflację.

Erik Berglof, główny ekonomista EBOiR, z zadowoleniem przyjął redukcję stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, co ma zminimalizować ryzyko przedłużania się okresu niskich cen w strefie euro. – To świadczy o zrozumieniu obecnej sytuacji, ale taka decyzja powinna być podjęta wcześniej – uważa Berglof.

W swojej drugiej z ogłaszanych co pół roku prognozie EBOiR podkreśla, że w 9 z 22 krajów Europy Wschodniej, w których inwestuje, PKB jest wciąż mniejszy niż przed kryzysem, a w trzech – Chorwacji, Słowenii i Ukrainie – różnica ta w tym roku się zwiększy.

EBOiR przewiduje, że średnie tempo wzrostu ośmiu krajów Europy Środkowej i państw bałtyckich spadnie w tym roku do 0,9 proc. z 1,2 proc. w 2012 r. W przyszłym roku ma przyspieszyć do 1,9 proc., ale nadal będzie wolniejsze niż przed kryzysem. EBOiR utrzymał dotychczasową prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2013 r. w wysokości 1,2 proc. rok do roku, podwyższając przyszłoroczną o 0,3 pkt proc., do 2,3 proc. rdr z 2,0 proc.

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów