Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 18:56 Publikacja: 26.09.2015 06:00
Robert Morawski, specjalista ds. podatków
Foto: Archiwum
Chyba powoli krystalizuje się nasz krajowy pogląd na to, według jakich zasad będziemy należeć do Unii Europejskiej. Unii – a staje się to chyba publicznie oczywiste – tylko teoretycznie rozumianej jako wspólnota interesów gospodarczych, politycznych, społecznych oraz wszystkich innych, które są pochodną tych wymienionych z nazwy.
Po kilkunastu latach od referendum przeprowadzonego w sprawie przynależności do opisanej organizacji widać wyraźnie, że na kartach do głosowania zabrakło rubryki „Uwagi", gdzie każdy głosujący mógłby wpisać swoje osobiste zastrzeżenia. Oczywiście ironizuję, ale mam wrażenie, że czasem miejsce na jakieś „ale..." jest bardziej potrzebne na karcie demokratycznego głosowania niż pole, w którym mamy postawić krzyżyk. W 2003 roku oczywiste było tylko jedno – przystąpić chcemy, ale widać wyraźnie, że dziś z tamtych chęci pozostało wyłącznie chciejstwo. Chciejstwo podszyte ukrytymi zastrzeżeniami, które obnażamy przy okazji problemów trapiących Europę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W świecie, gdzie pieniądz nie lubi ciszy, a prawa autorskie mają coraz większe znaczenie, tantiemy jawią się jako niepozorna, lecz niezwykle interesująca forma dochodu pasywnego.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec marca w Londynie odbyła się konferencja inwestycyjna pod patronatem Schrodera, która zgromadziła ok. 150 osób związanych z rynkami inwestycyjnymi. Eksperci dyskutowali o przyszłości branży. Scenariuszy były dziesiątki, ale co do jednej rzeczy zgadzali się właściwie wszyscy – zmienność zostanie z nami na dłużej.
Dominującym tematem nadchodzącego sezonu zwyczajnych walnych zgromadzeń powinien być problem polityk równości płci. Niestety, niepewność zafundowana przez prawodawcę powoduje, że być może kwestia ta zostanie przesunięta na jesień i wiązać się będzie z koniecznością zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń.
Deregulacja, czyli zmniejszenie regulacji prawnych, szczególnie w przypadku rynku kapitałowego, spotyka się z szerokim poparciem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W ubiegłym tygodniu weszła w życie dyrektywa Omnibus stop-the-clock, czyli regulacja mająca na celu przede wszystkim powstrzymanie stopniowego rozszerzania na kolejne podmioty obowiązków informacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju wynikających z dyrektywy CSRD. Czas zamrożony został na dwa lata, aby przeprowadzić zmiany merytoryczne dotyczące zakresu podmiotowego i przedmiotowego raportowania ESG.
Aktualna hossa na rynku obligacji korporacyjnych jest wymagającą fazą rynku dla inwestorów indywidualnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas