Należy mieć nadzieję, że zakończy ona okres „dualizmu prawnego", z którym mieliśmy do czynienia od 3 lipca 2016 r. Z pewnością jednak nie znikną wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania MAR. To wyjątkowo trudny zbiór zasad z uwagi na nieprecyzyjność wielu jego zapisów, uznaniowość oceny ex post oraz fakt, że reguluje on wiele podstawowych obowiązków spółki giełdowej, członków jej władz i osób z nimi związanych.
To doskonały moment, aby oddać uczestnikom polskiego rynku kapitałowego do użytku MARopedię – największy i najbardziej kompleksowy zbiór uporządkowanej wiedzy na temat MAR.
MARopedia znajduje się pod adresem www.maropedia.pl. Jest to baza wiedzy dostępna dla każdego bezpłatnie. Powstała ona z inicjatywy Fundacji Standardów Raportowania i Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Swój wkład merytoryczny w jej powstanie mieli także SEG MAR Partnerzy.
Encyklopedia jest podzielona na 39 artykułów, zgodnie z układem rozporządzenia. W każdym z artykułów znajduje się jego treść, a w uzupełnieniu do niej odpowiednio oznaczone komentarze, odnośniki i uzupełnienia. Można wśród nich znaleźć m.in. artykuły na tematy związane z MAR, definicje i odniesienia do innych aktów prawnych, Q&A opracowane przez polskiego nadzorcę oraz ESMA i nagrania wideo konferencji organizowanych przez SEG. W ten sposób, czytając treść danego artykułu, od razu możemy zapoznać się z dodatkowymi wyjaśnieniami, ale też wątpliwościami, jakie budzi jego treść. Sama konstrukcja aktu prawnego powoduje, że przy niektórych artykułach takich komentarzy wręcz nie ma wcale, za to przy innych rzędy prowadzących do nich ikonek zajmują więcej miejsca niż sam tekst przepisu.
W dniu premiery w MARopedii można znaleźć 245 takich elementów wzbogacających jej treść. A to dopiero początek. W najbliższych tygodniach będziemy uzupełniali encyklopedię o informacje na temat rozbieżności interpretacyjnych poszczególnych przepisów, które pojawiły się pomiędzy różnymi krajami europejskimi. Później będziemy też umieszczać ważne dla zrozumienia przepisów uzasadnienia sankcji nakładanych przez KNF, choć, patrząc na kondycję polskiego rynku kapitałowego jako całości, mam nadzieję, że będzie tych kar jak najmniej. Przyjdzie też czas na wyroki sądów, które czasem potrafią ustanowić całą linię orzecznictwa lub zmienić rozumienie konkretnego przepisu.