Wakacje trwają. Twa też sezon publikacji wyników firm giełdowych za I półrocze. Bardzo dobry stan polskiej gospodarki powinien przełożyć się na wysokie wyniki spółek. Jednak to nie reguła, co w wielu przypadkach potwierdziły ostateczne rezultaty. Wysokie oczekiwania wobec małych i średnich spółek niekoniecznie muszą być spełnione, dlatego też szeroki rynek zachowuje się relatywnie słabo. Czego zatem inwestorzy mogą spodziewać się tym razem?
Do tej pory poznaliśmy niewiele sprawozdań finansowych podmiotów notowanych przy ulicy Książęcej. Wśród nich były te należące do Banku Pekao i ING Banku Śląskiego. W obu przypadkach wyniki na poziomie netto za II kwartał nie były najlepsze. To efekt wysokiej bazy, która ma swoje źródło w ubiegłorocznych zdarzeniach jednorazowych. Zyski w poszczególnych segmentach działalności pozostały solidne i były zgodne z prognozami.
Według szacunków NBP zysk netto całej branży bankowej w I półroczu był o 1,4 mld niższy od tego w analogicznym okresie w 2016 r. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy oczekiwać fajerwerków podczas kolejnych publikacji z tego segmentu rynku. Fundamenty biznesu pozostają zdrowe, choć brakuje bodźców, które mogłyby napędzać wyniki.
Sprawozdaniem finansowym pochwalił się także Ronson. Wyniki były słabe, choć zgodne z oczekiwaniami zarządu i rynku. Mimo wszystko, spoglądając przez pryzmat całej branży, należy stwierdzić, że nie ma powodów do obaw. Deweloperzy biją kolejne rekordy i prężnie poprawiają wyniki. Zdecydowanie mniej korzystna sytuacja jest w części sektora budowlanego opartego na projektach infrastrukturalnych. Przez opóźnienia w redystrybucji środków unijnych spółki nie odnotowują satysfakcjonujących wyników. W efekcie rynek skupia się przede wszystkim na portfelach zamówień. Na razie te wydają się najbardziej bogate w przypadku Budimeksu i Torpolu.
Pomimo wymagających warunków rynku telekomunikacyjnego Orange oraz Netia opublikowały zaskakująco dobre wyniki finansowe. Ponadto, nieźle powinny wypaść wyniki Cyfrowego Polsatu, co jednak prawdopodobnie zostało już zdyskontowane przez rynek. Na szczególną uwagę zasługuje nadchodząca publikacja sprawozdania finansowego niedawnego debiutanta – Playa.