W zglobalizowanej gospodarce, gdzie istnieje nadmiar mocy wytwórczych, istotne będzie nie wyprodukowanie produktu, ale ustalenie lub wykreowanie potrzeb konsumentów oraz jak najlepsze dopasowanie oferty do oczekiwań rynku. Coraz większe znaczenie będą miały skomplikowane programy analizujące wielkie ilości danych o modelach zachowań użytkowników sieci (w niewyobrażalnie bliskiej przyszłości ogromne znaczenie zyska sztuczna inteligencja). Efektem bycia online jest pełna inwigilacja przez dostawców usług i instytucje państwowe. Już obecnie osoby korzystające z mobilnych aplikacji Google'a są śledzone (ustalanie ich obecnego położenia) zarówno w sieci, jak i w realnym życiu. Przenoszenie coraz większej części naszego życia do sieci wiąże się z poddaniem się coraz większej kontroli. Pomimo wielu dyskusji na ten temat nowe pokolenie nie upatruje w tym wielkiego problemu.
Za pomocą urządzeń mobilnych na stałe podłączonych do sieci, często zintegrowanych z organizmem użytkownika, już odbywają się komunikacja, pozyskiwanie/wymiana informacji, identyfikacja użytkownika, operacje finansowe, diagnostyka medyczna, kontakt z lekarzem itp. To wszystko w przyszłości będzie jeszcze łatwiejsze, bardziej intuicyjne w użytkowaniu. Zanikać będą tradycyjne rozwiązania, które obecnie wymagają jeszcze fizycznego kontaktu, przemieszczania się, takie jak gotówka, oddziały bankowości detalicznej, wydania papierowe gazet itp.
Rozwój technologiczny zmienia zachowania społeczne młodych ludzi oraz ich postrzeganie priorytetów życiowych. W dużej mierze osoby te przeniosły swoje relacje prywatne do internetu i funkcjonują w sieci. W przeciwieństwie do obecnych czterdziestolatków, korzystających z nowoczesnych rozwiązań w pracy i życiu prywatnym, które jednak nie definiują ich życia, młode pokolenie nie wyobraża sobie funkcjonowania w środowisku analogowym.
Zmiany społeczne i kulturowe są wyzwaniem dla gospodarki i firm poszukujących pracowników. Młodzi, dobrze wykwalifikowani pracownicy oczekują zupełnie innego, partnerskiego, stosunku z pracodawcą. Nie przypadkiem we wszystkich rankingach atrakcyjności pracodawców przodują firmy, które w elastyczny sposób dostosowują się do oczekiwań młodych wymagających specjalistów, oferując warunki pracy oznaczające nie tylko wysokie zarobki, ale i brak sztywnych korporacyjnych reguł oraz równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Te firmy przyciągają najlepszych pracowników i utrzymują przewagę nad bardziej skostniałymi konkurentami. Rola innowacyjnych, zmotywowanych i otwartych entuzjastów będzie się zwiększała, gdyż rozwiązania związane z siecią i jej wykorzystaniem wymagają przede wszystkim wkładu intelektualnego i perspektywicznego myślenia, którego jeszcze długo nie będą w stanie zapewnić maszyny (sztuczna inteligencja, nad którą trwają prace, jest wykorzystywana w prostszych zadaniach, gdzie nie jest wymagana inteligencja emocjonalna i społeczna).
Rozwój technologii spowodował zanik bariery geograficznej. W szczególności w sektorach związanych z rozwiązaniami sieciowymi, programowaniem itp. możliwe jest świadczenie pracy z każdego miejsca na świecie (pod warunkiem dostępu do sieci). To powoduje wyczerpującą konkurencję i przepływ talentów z firm słabszych do liderów.