Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.02.2018 15:21 Publikacja: 03.02.2018 13:23
Kto ma dylematy inwestycyjne, właśnie teraz powinien pamiętać, że historia nigdy się nie powtarza. Skoro tak, to warto przypomnieć banalną prawdę: dobre stopy zwrotu z giełdy nie gwarantują powtórek. Wręcz przeciwnie...
Przypominam sobie okres, który wystąpił po ostatnim kryzysie finansowym. Niektórzy moi znajomi kupujący na górce popularne fundusze lub wchodzący w bardziej agresywne inwestycje na giełdzie mieli tak podły nastrój, że chcieli wszystkie środki lokować w bankach. Wtedy jeszcze banki dawały całkiem przyzwoite „procenty", więc nawet nie trzeba było się zastanawiać, czy lokata to jakaś pokusa, czy po prostu zdrowy rozsądek. Ale to właśnie lokujący po ostatnim kryzysie w aktywa bardziej ryzykowne zyskali – nomen omen – miano rozsądniejszych. Bo tu musimy przypomnieć sobie kolejny truizm: na giełdach zyskują najwięcej ci, co inwestują w dołkach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych, reagując na spadającą inflację i wspierając koniunkturę gospodarczą. Dla kredytobiorców oznacza to realne oszczędności sięgające nawet kilku tysięcy złotych rocznie, ale dla oszczędzających – niższe zyski z lokat i obligacji. Co jeszcze przyniesie nowa polityka pieniężna?
W kwietniu na fundusz DWS, zarządzający aktywami Deutsche Banku, nałożono karę 25 milionów euro za tzw. greenwashing.
Wraz ze spadkiem liczby notowanych spółek i związanym z tym zmniejszającym się zainteresowaniem firm wycenami ich akcji spada również znaczenie relacji inwestorskich. Ale na przekór okolicznościom rynkowo-regulacyjnym realizujemy misję edukacyjną w tym zakresie.
Termin „gospodarka o obiegu zamkniętym” traktowany jest przez część przedsiębiorców jako kolejny uciążliwy obowiązek, a przez innych – jako szansa na budowanie przewagi konkurencyjnej w czasach kurczących się zasobów. Dobrze jest znać podejście spółek z portfela inwestycyjnego do tego zagadnienia i rozumieć dane, które publikują w tym zakresie, oraz jakim przepisom podlegają.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Pomimo znacznej odległości obecne uwarunkowania geopolityczne coraz silniej zespalają państwa Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Po zakończeniu wojny w Ukrainie będzie się to wiązało ze wzmożoną współpracą w zakresie odbudowy ukraińskiej gospodarki.
Brytyjskie organy nadzoru finansowego, takie jak FCA i PRA, co najmniej od roku prowadziły działania na rzecz wprowadzenia nowych przepisów dotyczących DEI, ale wycofały się z tych planów po konsultacjach z branżą. W uzasadnieniu uznały, że dostosowanie podejścia regulacyjnego do istniejących inicjatyw pomoże uniknąć powielania i niepotrzebnych kosztów oraz zmniejszy obciążenia regulacyjne w firmach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas