Unia Europejska według jednych przeżywa kryzys, a według innych przechodzi proces przewartościowania, który może wypchnąć ją na drogę dalszej integracji wewnętrznej. Specyficznym przejawem wewnętrznej walki o kształt integracji jest polityka podatkowa. Mamy kraje, które konkurują podatkami i chcą przyciągnąć do siebie wewnątrzunijny kapitał, i mamy polityków, którzy wierzą, że dalsza integracja finansowa i fiskalna musi zakończyć się zakazem konkurencji podatkowej. W dalekiej przyszłości doprowadzić to może, a w oczach optymistów musi, do ujednolicenia systemów podatkowych w szerszym niż dotychczas zakresie.
Kraje, które do tej pory konkurowały podatkowo – czego przykładem może być Polska – zdają sobie sprawę z tego, że wprowadzanie kolejnych obciążeń dotykających przedsiębiorców czy też po prostu najbogatszych, doprowadzi w końcu do ucieczki kapitału w te zakamarki unijnej konstrukcji, w których ostały się jeszcze szczątki liberalizmu gospodarczego w wymiarze fiskalnym. Dlatego chęć wprowadzania exit tax będzie tym silniejsza, im silniejsza będzie zmiana polityki wewnętrznej w stosunku do najbogatszych czy najbardziej przedsiębiorczych. Pies pogrzebany jest w szczegółach, ale chyba dla wszystkich jest oczywiste, że wraz z zakładaniem „podatkowego kagańca" (patrz np. podatek solidarnościowy u nas) trzeba też przygotować „podatkowy łańcuch" zabezpieczający przed ucieczką, nomen omen psa (exit tax).
Oznacza to, że między bajki można włożyć deklaracje polityczną, wedle której Polska stanie się jedną wielką podatkową strefą ekonomiczną. To znaczy pewne się stanie, ale w odmiennym tego słowa znaczeniu. Podatki muszą rosnąć, jeśli chcemy lekką ręką sfinansować kiełbasy i kiełbaski plus, rozdawane w kolejnych wyborach. Na szczęście jest nadzieja na to, że kolejny nieuchronny kryzys, który doprowadzi do koniecznych przewartościowań fiskalnych, zbiegnie się z potrzebą dalszej integracji, w której słabsze gospodarczo kraje Unii znów wyciągną rękę do najbogatszych. I wtedy przyjdzie ujednolicenie, a zakończy się wewnętrzna konkurencja podatkowa w Unii.