Ewolucja polskiego szkolnictwa zawodowego w okresie 1945–1989 to kompleksowy system kształcenia kadr przede wszystkim dla rozwijanego przemysłu ciężkiego. Poziom szkolnictwa odpowiadał poziomowi rozwoju polskiego przemysłu, jednak wraz z postępującym kryzysem od końca lat 70. zaczął się zauważalny regres i pogarszanie jakości, powiększała się luka względem nowoczesnego przemysłu na Zachodzie.
Faktyczny upadek szkolnictwa zawodowego nastąpił po 1989 r. wraz z boomem na wykształcenie wyższe i tzw. kierunki biznesowe (nie zawsze o pożądanej jakości). Wyraźny był brak zainteresowania państwa wsparciem szkolnictwa zawodowego, ale i brak zainteresowania współpracą biznesu przy jednoczesnym problemie strukturalnego bezrobocia.
Tymczasem przyspieszający rozwój gospodarczy, wyczerpywanie rezerw prostych gospodarki, w tym coraz większy problem z dostępem do odpowiedniej siły roboczej, zmiany struktury gospodarczej w kierunku coraz nowocześniejszej produkcji przemysłowej generują coraz większy popyt na kompetentnych pracowników zdolnych do obsługi nowoczesnych urządzeń i pracy w środowisku wysokich technologii. Niezbędne jest nowoczesne szkolnictwo zawodowe, działania państwa w zakresie wsparcia jego rozwoju, współpraca z biznesem, podobnie jak w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej (wzorcowe rozwiązania są do podpatrzenia w Niemczech). Zmiany gospodarcze i technologiczne wymuszają nowoczesne szkolnictwo zawodowe wobec kolejnych rewolucji technologicznych oraz europejskich planów rozwoju nowoczesnego przemysłu (reindustrializacji).
Rozwój polskiej gospodarki w kierunki innowacji to wyzwanie dla systemu kształcenia przyszłych pracowników.
Robotyzacja i sztuczna inteligencja są wzmocnieniem, a nie zagrożeniem dla szkolnictwa zawodowego i rynku pracy jako całości. Bariery rozwoju polskiej gospodarki (jak np. ograniczony dostęp, przy braku akumulowanego przez wieki, do kapitału oraz demografia – narastające problemy pracodawców ze znalezieniem pracownika o odpowiednich kwalifikacjach) są możliwe do pokonania także poprzez nowoczesne, elastyczne szkolnictwo zawodowe stanowiące źródło dopasowanych do potrzeb gospodarki pracowników niższego i średniego szczebla. Istotna jest rola państwa w kształtowaniu i rozwoju szkolnictwa zawodowego.