Klucze do sukcesu szkolnictwa zawodowego

Niezbędne jest nowoczesne szkolnictwo zawodowe, działania państwa w zakresie wsparcia jego rozwoju, współpraca z biznesem, podobnie jak w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej (wzorcowe rozwiązania są do podpatrzenia w Niemczech).

Publikacja: 05.06.2019 05:00

Sławomir Horbaczewski publicysta ekonomiczny

Sławomir Horbaczewski publicysta ekonomiczny

Foto: parkiet.com

Ewolucja polskiego szkolnictwa zawodowego w okresie 1945–1989 to kompleksowy system kształcenia kadr przede wszystkim dla rozwijanego przemysłu ciężkiego. Poziom szkolnictwa odpowiadał poziomowi rozwoju polskiego przemysłu, jednak wraz z postępującym kryzysem od końca lat 70. zaczął się zauważalny regres i pogarszanie jakości, powiększała się luka względem nowoczesnego przemysłu na Zachodzie.

Faktyczny upadek szkolnictwa zawodowego nastąpił po 1989 r. wraz z boomem na wykształcenie wyższe i tzw. kierunki biznesowe (nie zawsze o pożądanej jakości). Wyraźny był brak zainteresowania państwa wsparciem szkolnictwa zawodowego, ale i brak zainteresowania współpracą biznesu przy jednoczesnym problemie strukturalnego bezrobocia.

Tymczasem przyspieszający rozwój gospodarczy, wyczerpywanie rezerw prostych gospodarki, w tym coraz większy problem z dostępem do odpowiedniej siły roboczej, zmiany struktury gospodarczej w kierunku coraz nowocześniejszej produkcji przemysłowej generują coraz większy popyt na kompetentnych pracowników zdolnych do obsługi nowoczesnych urządzeń i pracy w środowisku wysokich technologii. Niezbędne jest nowoczesne szkolnictwo zawodowe, działania państwa w zakresie wsparcia jego rozwoju, współpraca z biznesem, podobnie jak w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej (wzorcowe rozwiązania są do podpatrzenia w Niemczech). Zmiany gospodarcze i technologiczne wymuszają nowoczesne szkolnictwo zawodowe wobec kolejnych rewolucji technologicznych oraz europejskich planów rozwoju nowoczesnego przemysłu (reindustrializacji).

Rozwój polskiej gospodarki w kierunki innowacji to wyzwanie dla systemu kształcenia przyszłych pracowników.

Robotyzacja i sztuczna inteligencja są wzmocnieniem, a nie zagrożeniem dla szkolnictwa zawodowego i rynku pracy jako całości. Bariery rozwoju polskiej gospodarki (jak np. ograniczony dostęp, przy braku akumulowanego przez wieki, do kapitału oraz demografia – narastające problemy pracodawców ze znalezieniem pracownika o odpowiednich kwalifikacjach) są możliwe do pokonania także poprzez nowoczesne, elastyczne szkolnictwo zawodowe stanowiące źródło dopasowanych do potrzeb gospodarki pracowników niższego i średniego szczebla. Istotna jest rola państwa w kształtowaniu i rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Długofalowa polityka państwa oraz stabilne wsparcie legislacyjne i finansowe są kluczowymi czynnikami sukcesu nowoczesnego szkolnictwa zawodowego. Polityka informacyjna i edukacyjna wobec młodzieży (pokazanie różnych możliwości rozwoju zawodowego nie tylko w oparciu o edukację uniwersytecką, ale także o nowoczesną, dopasowaną do obecnych i przyszłych wymogów gospodarki edukację zawodową), wykorzystanie spółek z udziałem Skarbu Państwa do promowania współpracy biznes–szkolnictwo zawodowe.

Bliska współpraca biznesu i szkolnictwa zawodowego to sytuacja win–win. Szkolnictwo zawodowe otrzymuje wówczas najbardziej aktualne informacje o trendach w przemyśle/usługach oraz modyfikuje program tak, aby jego absolwenci zasilali najbardziej dynamiczne obszary gospodarki.

Biznes (poszczególne firmy) jest w stanie planować rozwój kadr oraz zapewniać sobie samemu pracowników „szytych na miarę", co jest korzystne dla obu stron – firma dostaje pracownika, który jest gotowy do efektywnej pracy na danym stanowisku, a jednocześnie może zaproponować mu odpowiednio wyższe wynagrodzenie (brak kosztów przyuczenia i długiego okresu dostosowawczego). Program praktyk zawodowych/staży czy wsparcie finansowe szkół czynią szkolnictwo zawodowe narzędziem stałego doskonalenia zawodowego. Dynamiczne środowisko gospodarcze i zmiany technologiczne powodują, że w przeszłość odszedł model, w którym szkoła kończy interakcję z absolwentem po krótkim okresie nauki, a on zdobywa doświadczenie zawodowe wyłącznie w miejscu pracy. Obecnie – i dotyczy to zarówno osób z wyższym wykształceniem jak i, a może przede wszystkim, tych z wykształceniem zawodowym – wymogiem jest systematyczne dokształcanie się, a czasem zmiana profilu zawodowego. To wielka szansa dla szkolnictwa zawodowego, aby jego działalność nie była „jednorazowa" i stanowiła element stałego wsparcia gospodarki i pracowników w zakresie systematycznego podnoszenia lub zmiany kwalifikacji.

Sławomir Horbaczewski publicysta ekonomiczny

Felietony
Jaka przyszłość rynków kapitałowych
Felietony
Ten rok powinien przynieść spadek rentowności
Felietony
Droga do różnorodności
Felietony
Atrakcyjność inwestycyjna krajów azjatyckich
Felietony
Dlaczego łańcuchy dostaw mogą być zmorą dyrektora finansowego?
Felietony
Obowiązek, moda czy nowy język biznesu?