Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
dr Iwona Gębusia Prof. Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni
Nałożona w sierpniu kara na Murapol w wysokości 9,9 mln zł nadal odbija się szerokim echem w środowisku rynku kapitałowego. Była to jedna z kilku surowych sankcji nałożonych w tym samym okresie. Mieliśmy bowiem kary polegające na cofnięciu licencji opatrzonym rygorem natychmiastowej wykonalności i kilkumilionowe kary pieniężne. Rygor natychmiastowej wykonalności zasadniczo niweczy szanse na skuteczne wzruszenie takiej decyzji, czy to w drodze wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, czy skargi do NSA. Nim bowiem dojdzie do ich rozpatrzenia, zaistnieją już fakty trudne do odwrócenia, nawet gdyby składać wniosek o wstrzymanie wykonalności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tradycyjnie przyjazne relacje z Polską, porozumienie PAIH z tajskim departamentem handlu zagranicznego i negocjowana umowa o wolnym handlu z UE sprawiają, że współpraca z Tajlandią prężnie się rozwija.
Rynki kapitałowe w Unii Europejskiej wciąż pozostają silnie rozproszone, co stanowi istotną barierę dla ich efektywnego funkcjonowania. Obecnie można wyróżnić z jednej strony kilka dużych centrów finansowych, takich jak Frankfurt, Paryż czy Amsterdam, a z drugiej wiele mniejszych rynków.
I połowa roku przyniosła wystromienie krzywej dochodowości na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Z jednej strony widać było lekką presję na spadek rentowności obligacji USA w sektorach do 10 lat. Z drugiej zaś strony obserwowaliśmy w przypadku papierów 30-letnich wzrost dochodowości i poważną próbę trwałego przebicia 5 proc.
Duża część spółek deklaruje, że o powołaniu w skład zarządu lub rady nadzorczej powinny decydować kompetencje, a nie płeć. Niestety, bardzo mała część stara się wdrożyć tę deklarację w praktyce, przez co wciąż utrwalana jest sytuacja, w której to płeć ma znaczenie decydujące.
W czerwcu na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Polski wiek Azji”, poświęcona perspektywom rozwoju współpracy gospodarczej i kulturowej między Polską a krajami azjatyckimi.
Wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy CSRD oraz przyjęciem dyrektywy CSDDD, zrównoważony rozwój, obejmujący łańcuchy dostaw, stał się nie tylko modnym słowem, lecz także obowiązującym prawem. Przepisy te skłaniają firmy do przeanalizowania sposobu zarządzania łańcuchami dostaw i nie bez powodu.