Większość spraw można załatwić, wykorzystując dostępne rozwiązania cyfrowe, z których część funkcjonowała już od pewnego czasu, a inne zostały wprowadzone w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych.
Oświadczenie woli w formie elektronicznej
W polskim prawie obowiązuje zasada swobody formy oświadczeń woli. Oznacza to, że oświadczenie woli może być wyrażone przez każde zachowanie się osoby, które w sposób dostateczny ujawnia jej wolę. Powyższa zasada dotyczy również wyrażenia woli w formie elektronicznej (m.in. przy użyciu poczty elektronicznej lub internetu). Przyjmuje się, że oświadczenie w formie elektronicznej jest złożone z chwilą wprowadzenia go do środka komunikacji elektronicznej tak, żeby adresat mógł zapoznać się z jego treścią. W przypadku poczty elektronicznej będzie to moment zapisania wiadomości na serwerze adresata w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z jej treścią.
Kwalifikowany podpis elektroniczny
Karolina Łasowska, radca prawny, associate, Squire Patton Boggs
To rozwiązanie, które pozwala zdalnie podpisywać dokumenty. Zgodnie z prawem opatrzenie dokumentu kwalifikowanym podpisem elektronicznym ma taką samą moc prawną jak złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie papierowym. Aktualnie jest on coraz częściej stosowany przy podpisywaniu umów handlowych, dokumentacji transakcyjnej czy składaniu różnego rodzaju oświadczeń.