Monika Burzyńska, ekspert BCC ds. polityki senioralnej i zdrowia publicznego
Ogłoszenie przez największego polskiego ubezpieczyciela strategii na najbliższe lata przypadło na wyjątkowo trudny czas pandemii. To niespotykane dotąd zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi, na rynku ubezpieczeniowym może przynieść istotne zmiany. Już dziś zmieniły się modele wskaźników szkodowości w działach komunikacyjnym, turystycznym, mieszkaniowym czy zdrowotnym.
Strategia PZU zakłada takie zmiany, wskazuje potencjalne szanse i pokazuje zagrożenia związane z sytuacją ekonomiczną, realiami rynkowymi i konsekwencjami pandemii. Jako szansę, oprócz wzrostu znaczenia pracy zdalnej, należy również wskazać możliwość poszerzenia oferty produktów, np. w obszarze usług z zakresu telemedycyny (zdalnych konsultacji medycznych) i pozostałych e-usług, które będą się dynamicznie rozwijać. Wśród zagrożeń trzeba podkreślić zmiany w stanie zdrowia populacji, które są skutkiem Covid-19. Co ważne, model chorobowości i umieralności przez wiele lat będzie kształtowany przez obecną sytuację epidemiologiczną. W związku z tym jednym z kluczowych obszarów rozwoju sektora ubezpieczeniowego powinien być obszar zdrowotny. Ma to znaczenie nie tylko dla klienta czy pacjenta, ale również ubezpieczyciela, który zdrowie populacji powinien traktować priorytetowo, to jeden z filarów konstrukcji każdego systemu ubezpieczeniowego.
Grupa PZU w ciągu ostatnich lat konsekwentnie umacnia pozycję i rolę segmentu zdrowotnego. Przewiduje dynamiczny wzrost przychodów z tego tytułu i zakłada, że zdrowie będzie dźwignią rynku ubezpieczeniowego. Potwierdza to zaproponowany w strategii kompleksowy system doradztwa zdrowotnego. Tak działają współczesne systemy opieki zdrowotnej oparte na profilaktyce (z odpowiednio dobranym, spersonalizowanym systemem motywacyjnym), skoncentrowane na pacjencie, bazujące na innowacyjnych technologiach w oparciu o AI oraz podejmujące działania na rzecz wydłużania życia w dobrym zdrowiu.
Elementem nieodzownym jest nie tylko sprostanie skutkom pandemii, ale również sprostanie wyzwaniom demograficznym, z którymi mierzy się zarówno Polska, jak i Europa. Starzejące się społeczeństwo to konieczność dopasowania również oferty ubezpieczeniowej. To kolejny kluczowy filar koncepcyjnego systemu ubezpieczeń. Strategicznym działaniem, które daje PZU przewagę konkurencyjną, jest oferta skierowana do seniorów. Zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym to de facto spełnienie oczekiwań ludzi młodych (pryzmat generacyjny, jak również ujęcie perspektywiczne). Szczególne znaczenie ma rozwój usług w miejscu zamieszkania, działań aktywizujących do udziału w życiu społecznym. To wyraźnie zaakcentowano w strategii. Kluczowe wydaje się wykorzystanie nowych technologii i systemów wsparcia AI.