Wpływ pandemii na wynagrodzenia w spółkach giełdowych

W grupie porównywanych przez nas podmiotów spółki „covidowe" zapewniają relatywnie niższe wynagrodzenia niż bardziej rozpoznawalne podmioty z branży IT.

Publikacja: 30.10.2021 05:00

Katarzyna Komorowska partner, PwC

Katarzyna Komorowska partner, PwC

Foto: materiały prasowe

Rok 2020 i pandemia koronawirusa to na warszawskiej giełdzie drastyczny, widoczny w wartości całego WIG-u, spadek cen akcji w okresie tzw. pierwszego lockdownu. Jest i druga strona medalu, po której znalazły się spółki, będące beneficjentem nagłego, wywołanego pandemią koronawirusa, zainteresowania ich produktami. Te spółki, zwane wśród inwestorów spółkami „covidowymi", odnotowywały dynamiczne zwyżki sprzedaży i znajdowały się na pierwszych stronach gazet. Czy spółki, których profil działalności dawał szczególne zainteresowanie inwestorów w dobie koronawirusa, wysoko wynagradzają swoich kluczowych menedżerów?

Do spółek „covidowych", notowanych na GPW, zaliczyliśmy spółki produkujące artykuły higieniczne i mające produkować testy czy szczepionki na koronawirusa: Mercator Medical, PZ Cormay, Biomed Lublin, Lubawa, Sanwil Holding, Harper Hygienics. Są to spółki, które na koniec 2020 r. należały do indeksów spółek średnich (mWIG40) oraz małych (sWIG80).

W firmach tych średnie całkowite wynagrodzenie członków zarządów dla całej grupy spółek w 2020 r. wyniosło 396 tys. złotych (325,2 tys. złotych za 2019 r.), co oznacza wzrost o 22 proc. Na wynagrodzenie całkowite składają się:

• stałe składniki wynagrodzenia, takie jak wynagrodzenie zasadnicze, stałe dodatki, benefity itp. – przeciętnie w tej grupie wyniosły 319,5 tys. zł;

• zmienne składniki wynagrodzenia – przeciętnie 134,8 tys. zł (ponad 30 proc. wynagrodzenia całkowitego to składniki o charakterze zmiennym).

W grupie porównywanych przez nas podmiotów spółki „covidowe" zapewniają relatywnie niższe wynagrodzenia niż bardziej rozpoznawalne podmioty z branży IT (przeciętne wynagrodzenie w branży IT to 506 tys. zł). Jednocześnie w pakiecie wynagrodzeń niższy jest w nich udział składników o charakterze zmiennym.

W grupie spółek „covidowych" widzimy relatywnie dużą różnicę wysokości wynagrodzeń między członkami zarządów a prezesami, gdzie ci pierwsi otrzymywali przeciętnie 54 proc. wynagrodzenia prezesa. Spółki z tej grupy w porównaniu z 2019 r. zwiększały wynagrodzenia zarówno członkom zarządu (przeciętnie o 29,5 proc.), jak i pracownikom niebędącym członkami zarządu (przeciętnie o 11 proc.).

Kto zarobił najwięcej w tej grupie? W relacji wysokości wynagrodzenia prezesa zarządu do przeciętnego wynagrodzenia w spółce (CEO pay ratio) trzy najwyższe pozycje w tej grupie otwierają prezesi spółek: Mercator Medical (19,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia w spółce), Harper Hygienics (10,7-krotność) oraz PZ Cormay (10,4-krotność).

Co interesujące, tylko dwie spółki z tej grupy posiadały programy motywacyjne oparte na instrumentach finansowych, których wprowadzenie staje się coraz częstszą praktyką. Tego rodzaju program motywacyjny pozwala na sparametryzowane, mniej uznaniowe nagradzanie menedżerów za osiągane przez nich wyniki.

Felietony
Większy kawałek świata
Felietony
Kara goni karę
Felietony
Kryptowaluty w natarciu
Felietony
Emisje bez prospektu
Felietony
30 lat z WIG20
Felietony
Co czeka rynek venture capital w Polsce?