Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 18:36 Publikacja: 27.09.2022 21:00
Tworzenie środowiska pracy opartego na wartościach ESG jest uzasadnione z punktu widzeniach skutecznej polityki HR dla wszystkich organizacji, które chcą budować wizerunek atrakcyjnego pracodawcy dla młodych pokoleń. Fot. fizkes/shutterstock
ESG, czyli zrównoważone podejście w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego, najczęściej utożsamiane jest z postawą proklimatyczną oraz z działalnością dobroczynną, czyli czynnikami bezpośredniego oddziaływania organizacji na otoczenie. W ostatnim czasie w związku z rzeczywistością pandemiczną i wojenną nasiliła się jednak potrzeba wzmocnienia działań pracodawców na rzecz dobrostanu pracowników poprzez np. elastyczne formy pracy, większą dbałość o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, a nawet troskę o zdrowie psychiczne. To tylko wycinek zrównoważonego podejścia w obszarze HR, w którym mieści się również DEI (polityka różnorodności, równości i włączania), transparentność i sprawiedliwość płacowa, przeciwdziałanie mobbingowi i innym nieprawidłowościom, czyli w istocie poszanowanie dla prawa pracy i praw człowieka.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dla wielu podmiotów, z którymi rozmawiamy, kwestie ESG są ważne dla właściciela, inwestora, pracowników, kontrahentów czy instytucji finansowych. Czasami są wpisywane w zamówienia, przetargi – mówi Łukasz Głuch, partner PwC Polska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Aż o 80 proc. zmniejszy się liczba firm objętych regulacjami unijnej dyrektywy CSRD, których zasięg zostanie ograniczony do największych przedsiębiorstw.
61 proc. objętych obowiązkiem raportowania przedsiębiorstw w Polsce spełnia wymogi dyrektywy CSRD, a kolejne 31 proc. deklaruje, że zrobi to w ciągu roku. Najczęściej narzekają na wysokie koszty związane z wdrażaniem nowych standardów.
Oprócz korzyści i szans, wynikających z wdrażania europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, firmy dostrzegają istotne koszty i zagrożenia. Niektóre uważają nawet, że dziś te drugie przewyższają pierwsze.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Giełdowe spółki narzekają przede wszystkim na trudności w pozyskaniu danych dotyczących emisji CO2. Dużym wyzwaniem jest też brak praktyk rynkowych w zakresie ESG oraz ogrom niezbędnych do pozyskania informacji.
Praktycznie wszyscy inwestorzy wykorzystują informacje niefinansowe. Ponad trzy czwarte z nich uważa, że firmy nie przekazują im wystarczająco dokładnych danych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas