Energetyka da wreszcie zysk? „Pierwszy raz od dawna kupowanie akcji z branży ma sens”

Notowania akcji PGE, Taurona i Enei wreszcie zachowują się lepiej. Zdaniem Roberta Maja z Ipopemy Securities wydzielenie aktywów węglowych jest niemal pewne, a to zachęca do kupowania akcji z branży energetycznej.

Publikacja: 07.07.2024 19:43

O prawie 9 proc. umocnił się w ciągu ostatnich trzech miesięcy subindeks notowanych na warszawskiej

O prawie 9 proc. umocnił się w ciągu ostatnich trzech miesięcy subindeks notowanych na warszawskiej giełdzie spółek z branży energetycznej.

Foto: AdobeStock

O prawie 9 proc. umocnił się w ciągu ostatnich trzech miesięcy subindeks notowanych na warszawskiej giełdzie spółek z branży energetycznej. Ledwie połowę tego co WIG Energia zyskał w tym czasie główny wskaźnik z Książęcej WIG. Kursy akcji spółek energetycznych mocno rosły w pierwszej połowie maja, niesione falą optymizmu co do wydzielenia z nich aktywów węglowych, jednak po korekcie znów odzyskują siły.

Czytaj więcej

Jak długo trzeba będzie czekać na nową ustawę wiatrakową?

Czy warto kupować akcje PGE, Taurona i Enei? Wydzielenie węgla i nowa taryfa argumentami za

Według Roberta Maja z Ipopemy Securities to pokazuje, że najwyraźniej zrzucenie przez spółki ciężaru związanego z aktywami węglowymi stało się dla inwestorów scenariuszem bazowym. Jego zdaniem to oznacza, że po raz pierwszy od dłuższego czasu akcje z branży energetycznej można uznać za dobrą inwestycję.

- Mimo napływania sprzecznych ostatnio sygnałów rynek wydaje się cały czas zakładać, że w takiej czy innej formie wydzielenie węgla zostanie przeprowadzone – ocenia analityk.

Jak dodaje specjalista, siłę kursów spółek energetycznych na tle rynku wspiera też ogłoszona tydzień temu nowa taryfa G dla odbiorców indywidualnych. Zgodnie z nią ceny zostaną obniżone o 16 proc., a to korzystniejsze dla spółek, niż spekulowali wcześniej inwestorzy. Jednocześnie rynek koncentruje się na tym, że będzie ona obowiązywała od lipca aż do końca 2025 r.

Czytaj więcej

Kupować IT, unikać węgla? Sektorowy przegląd GPW

- Ponieważ obecne ceny na giełdzie energii sięgają 380 zł za MWh, a taryfa mówi o 622 zł, to można założyć, że w przyszłym roku na dostarczaniu energii odbiorcom indywidualnym spółki będą wypracowywały całkiem przyzwoite zyski – przewiduje Maj.

PGE, Tauron i Enea czekają na wydzielenie aktywów węglowych. Kiedy to nastąpi?

Z drugiej strony specjalista nie ukrywa, że w działaniach rządu dotyczących wydzielenia węgla nie widzi jakiejś jasnej koncepcji, a to oznacza, że cały proces może potrwać jeszcze nawet dwa lata. Z wywiadu, jakiego Parkietowi i Rzeczpospolitej udzielał prezes PSE Grzegorz Onichimowski, wynika, że pełnego wydzielenia nie będzie.

Zdaniem eksperta Ipopemy Securities rynek nie wydaje się jednak obawiać scenariusza, by wydzielenia miało nie być w ogóle. Prawdopodobieństwo tego znacznie spadło, po tym jak taką operację zapowiadała minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz prezesi samych spółek energetycznych. Tymczasem pełnego wydzielenia węgla nie postulują nawet spółki.

- Raczej optują one za wydzieleniem nowych aktywów i za pozostawieniem starych, tak aby na zajmowanych przez nie gruntach móc potem budować moce odnawialne – wskazuje analityk.

Czytaj więcej

Tysiąc procent w cztery lata. Analityk wyjaśnia, pod co inwestorzy grają na Mirbudzie

Kiedy takiej operacji należy się spodziewać? Zdaniem specjalisty w najbliższych dwóch latach żadna radykalna zmiana nie będzie możliwa. Bieżący rok jest już na półmetku, do jego końca realnie nic się nie wydarzy, a jeśli powstanie jakiś plan, to zostanie wprowadzony w życie w 2025 r. i zmiany będą widoczne dopiero od 2026 r.

Analityk od spółek energetycznych: Elektrownie węglowe bez szans na wyjście ze strat

Jak przewiduje Maj, w dającej się przewidzieć perspektywie energetyka węglowa nie ma szans wyjść ze strat. Zapewniający elektrowniom węglowym pewne wsparcie rynek mocy będzie obowiązywał do końca 2025 r., po czym jego funkcjonowanie może zostać przedłużone do 2028 r. W tym czasie nie będzie jednak zawieranych żadnych dodatkowych kontraktów, ani nie zostanie uruchomiony żaden dodatkowy mechanizm wsparcia, jak rezerwa zimna czy ciepła.

- Przede wszystkim na żadne dodatkowe finansowanie niż rynek mocy nie zgodziłaby się Komisja Europejska – tłumaczy ekspert Ipopemy Securities.

Na tym niedogodności dla spółek związane z zatrzymaniem w bilansach aktywów węglowych się nie kończą, bo skutkiem jest też wzrost kosztów finansowania. Zaciągając kredyty pod konieczne inwestycje w rozwój mocy odnawialnych muszą się liczyć z tym, że ich status wielkich emitentów CO2 podniesie związany z tym koszt.

- Docelowy koszt pozyskiwania przez nie finansowania bankowego będzie jednak zależał od struktury grup, m.in. od tego, jaką część ich długów przejmie na siebie państwo – dodaje analityk.

Czytaj więcej

Zwolnienie 40 proc. załogi na dzień dobry? Oto co zrobiłby zarząd, gdyby JSW była prywatna

PGE, Tauron, Enea? Analityk ocenia, akcje których spółek energetycznych mogą dać zarobić

Według specjalisty spośród trzech spółek państwowych pod względem wyników w najbliższych kwartałach lepiej spisywać się powinny Enea i Tauron. Skutkiem powinno być słabsze zachowanie akcji PGE na tle papierów Taurona i Enei. Podobnie jak w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. wyniki spółek wspierać powinien zwłaszcza trading energią elektryczną.

W Tauronie charakteryzujące się wysokimi kosztami zmiennymi moce węglowe nie działały praktycznie w ogóle. Jak zauważa Maj, spółka kupowała tanią energię na rynku, sprzedawała klientom i wypracowywała na tym wysokie marże. Tymczasem Enea dysponuje elektrownią węglową w Kozienicach. Ten najnowocześniejszy taki zakład w Polsce pracuje na zupełnie przyzwoitych marżach.

- Dla odmiany PGE dysponuje mocami zasilanymi węglem brunatnym, które ciężko jest włączać i wyłączać. Na tym tle w korzystnej sytuacji jest Tauron, bo w sytuacji kiedy produkcja z OZE jest silna, stare moce na węgiel kamienny mogą być wyłączone cały czas – podsumowuje ekspert Ipopemy Securities.

Energetyka
Niedoszły inwestor w Rafako kupuje od niej spółkę córkę
Energetyka
Coraz więcej pieniędzy trafia na sieci dystrybucyjne
Energetyka
Spółki energetyczne sprzeciwiają się nowym zmianom podatkowym
Energetyka
Tauron może obniżyć wartość swoich elektrowni węglowych
Energetyka
Enea ruszyła z przetargiem na elektrownię gazową
Energetyka
Atom PGE i ZE PAK-u stał się ofiarą rządowych opóźnień prac nad strategią