Tauronu pożegnanie z węglem

Spółka łagodzi stanowisko co do daty odejścia od węgla i nie przesądza, że stanie się to już za 12 lat. Wskazuje jednak, że elektrownie węglowe bez nowego mechanizmu wsparcia staną się wówczas nierentowne. Koncern szykuje się na większe inwestycje w OZE.

Publikacja: 30.11.2023 21:00

Tauronu pożegnanie z węglem

Foto: Adobestock

Tauron, trzeci co do wielkości koncern elektroenergetyczny w Polsce, poinformował, kiedy jego elektrownie węglowe mogą przejść „na emeryturę”. Jako tę datę wskazał rok 2035. Przy czym zastrzegł, że wówczas już nie będzie zarządzać tymi elektrowniami, lecz będzie to inny państwowy podmiot, np. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Datę podała także Enea, ale znacznie odleglejszą – koniec lat 40. Tauron i Enea więc bardzo różnie szacują, do kiedy produkcja energii z węgla będzie opłacalna.

4,5 TWh

– tyle energii wyprodukował najnowocześniejszy blok na węgiel kamienny w elektrowni Jaworzno od września 2022 r., od kiedy Tauron samodzielnie zarządza jednostką

Tauron podał w ostatnim sprawozdaniu kwartalnym, że okres, do kiedy działania jednostek wytwórczych opartych na węglu będą rentowne, to 2035 r. To także potencjalna data zamknięcia najnowocześniejszej elektrowni węglowej 910 MW w Jaworznie, która działa zaledwie od trzech lat. Kilka dni po tej informacji spółka pochwaliła się zakończeniem nowej inwestycji w OZE, ale i tłumaczyła się z dat z raportu dotyczących przyszłości bloku w Jaworznie.

6 mld zł

kosztował blok w elektrowni Jaworzno o mocy 910 MW, który został oddany do użytku w listopadzie 2020 r.

Więcej OZE

Pod koniec listopada Tauron zakończył pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach-Dziećkowicach, jednej z największych w kraju. Obecnie jej moc to tylko 37 MW, ale docelowa sięgnie 100 MW. W przyszłym roku firma zakończy budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej Proszówek o mocy 55 MW. W budowie znajdują się też cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 140 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w przyszłym roku – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z Farmy Nowa Brzeźnica (20 MW) popłynie natomiast w 2025 r.

– W fazie analiz mamy aktualnie kilkanaście kolejnych projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które są na różnym etapie przygotowania inwestycyjnego – zaznacza Paweł Szczeszek, prezes Tauronu.

Czytaj więcej

Tauron wydłuża życie ośmiu starym elektrowniom. Korzysta z decyzji UE

Kiedy odejście od węgla?

W cieniu rozmów o inwestycjach w OZE pojawiły się pytania o przyszłość elektrowni węglowych. Tauron nieco złagodził wcześniejsze stanowisko. – Ścieżki wyłączenia węgla w Elektrowni Jaworzno 910 MW, które podaliśmy w naszym raporcie kwartalnym za III kw. 2023 r., są rutynowym działaniem i wynikają z międzynarodowych standardów rachunkowości. Musimy przygotować ekonomikę funkcjonowania bloku. Na tę chwilę obecne ścieżki cenowe energii, CO2 i węgla nie pozwalają planować ekonomicznej pracy tej jednostki po 2035 r. Nie oznacza to jednak, że ten blok zakończy swoją prace za 12 lat – zastrzega Trajan Szuladziński, prezes Tauron Wytwarzanie.Jak dodaje, założenia firmy nie uwzględniają planowanych procesów utworzenia stabilnej mocy w systemie. – Biorąc je pod uwagę, funkcjonowanie bloku będzie możliwe do 2050 r. Jego techniczne możliwości sięgają 2060 r. – wyjaśnia. Blok 910 MW w ostatnich miesiącach przechodzi kolejne prace optymalizacyjne wynikające m.in. z przewlekłych problemów takich jednostek. – Można to określić problemami wieku dziecięcego. Jednak zakładamy, że wszelkie problemy, postoje, przeglądy zakończą się z końcem I kw. 2024 r.

Wówczas planujemy zakończenie wszelkich testów z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Zawsze jednak możliwe są tzw. odstawienia systemowe – dodaje.

W ostatnich dniach blok ponownie „wypadł” z systemu na kilka dni i ma wrócić do pracy z końcem listopada.

Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom
Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen