Cyfryzacja i zielona energia wspierają biznes

Ponad 5000 GWh energii elektrycznej dla biznesu obsłuży w najbliższym roku cyfrowa platforma uruchomiona przez Tauron.

Publikacja: 29.11.2023 21:00

Fot. MAT. PRASOWE

Fot. MAT. PRASOWE

Nowoczesna technologia ułatwi klientom biznesowym nie tylko zakup energii elektrycznej indeksowanej cenami giełdowymi, ale i obsługę kontraktów na zakup energii ze źródeł odnawialnych oraz innych produktów dla biznesu.

Nowoczesna platforma umożliwia m.in. składanie zgłoszeń zakupu przez klientów biznesowych w różnych trybach udostępnianych przez Tauron. Usprawni również pozyskiwanie informacji o statusie zakontraktowania oraz ułatwi komunikację i dostęp klientów do aktualnie obowiązujących dokumentów.

– Systematycznie rozwijamy cyfrowe kanały obsługi firm i instytucji, stawiając na wielokanałowość obsługi klientów biznesowych i ich automatyzację. Rosnąca świadomość klientów wpływa na wzrost wymagań w zakresie oferowanych produktów oraz szybkości i jakości obsługi, dlatego wdrażamy nowoczesne rozwiązania, takie jak nowa Platforma Obsługi Produktów Taurona. Szacujemy, że tylko w najbliższym roku obsłuży ona około 5000 gigawatogodzin energii elektrycznej dla naszych klientów biznesowych – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

W początkowej fazie Platforma Obsługi Produktów Taurona przeznaczona jest do obsługi produktów giełdowych, takich jak Giełdowa Wycena Energii, Giełdowa Wycena Gazu

i Giełdowa Wycena Praw Majątkowych.

– Nowa platforma obsługowa to zaawansowany system informatyczny przygotowany z myślą o klientach biznesowych. W łatwy i intuicyjny sposób umożliwia on samodzielną obsługę produktów, w których cena jest wyliczana na podstawie notowań giełdowych. Dzięki temu narzędziu każdy z klientów może łatwo składać zgłoszenia zakupu energii elektrycznej, paliwa gazowego lub praw majątkowych 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – podkreśla Tomasz Lender, wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż.

Indeksacja i zielona energia

Przy pomocy Platformy Obsługi Produktów Taurona przedsiębiorcy korzystający z produktów giełdowych mogą w łatwy i szybki sposób decydować o momencie zakupu energii elektrycznej, śledząc jej bieżącą, rynkową wartość. Dzięki temu w przypadku spadku cen w notowaniach na rynku hurtowym firma może zakupić prąd w niższych cenach.

Ten rodzaj kontraktacji energii elektrycznej jest szczególnie atrakcyjny dla firm, które chcą decydować o chwili zakupu energii elektrycznej czy gazu i mieć przy tym pełną kontrolę nad ich kosztem, aby móc go precyzyjnie planować i uwzględnić w przyszłym budżecie.

W kolejnych miesiącach Platforma Obsługi Produktów Taurona umożliwi także obsługę produktów z linii ekologicznej, takich jak EKO Premium, który gwarantuje pozyskanie przez klienta energii w 100 proc. wyprodukowanej w odnawialnych źródłach energii, czyli w elektrowniach wodnych, farmach wiatrowych lub instalacjach fotowoltaicznych.

Mniej dwutlenku węgla

Korzystanie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych jest jednym z kluczowych działań, które pozwalają firmom i instytucjom realizować zobowiązania dotyczące neutralności klimatycznej. Redukcja śladu węglowego ma również istotne znaczenie dla firm eksportujących produkty na rynki unijne. Emisje związane z wykorzystywaną do działalności danej firmy energią są wliczane do mierzenia śladu węglowego przedsiębiorstw.

O ponad milion ton ograniczą w tym roku emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje korzystające z odnawialnych i kogeneracyjnych źródeł energii Taurona. Elektrownie wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne energetycznego lidera wyprodukowały już w pierwszej połowie tego roku o 10 proc. więcej energii elektrycznej niż rok temu. Wzrosła też moc zainstalowana segmentu źródeł odnawialnych Taurona.

Jak podkreślają eksperci Taurona, rośnie zainteresowanie klientów biznesowych produktami energetycznymi, które są przyjazne środowisku. Jednym z nich jest EKO Premium, w którym energia w 100 proc. wyprodukowana została w konkretnym odnawialnym źródle energii Grupy Tauron, takim jak elektrownia wodna, farma wiatrowa lub instalacja fotowoltaiczna.

W przypadku energii produkowanej w odnawialnym źródle energii mówi się o unikniętej emisji dwutlenku węgla, czyli braku emisji CO2 z tytułu wytworzenia tej energii w instalacji OZE, a nie w źródle konwencjonalnym energetycznego spalania paliw.

MATERIAŁ PARTNERA: GRUPA TAURON

materiały prasowe

Tauron jest Partnerem Gry Giełdowej Parkiet Challenge

parkiet.com

Energetyka
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie