Największy w Polsce generalny wykonawca zawiązał ze swoim głównym akcjonariuszem, hiszpańskim Ferrovialem, spółkę joint-venture BXF Energia. Udział Budimeksu wynosi 51 proc. Zadaniem firmy będzie budowa własnego portfela instalacji OZE – od pozyskania gruntów po eksploatację.

- W perspektywie lat 2027-2028 chcemy mieć w Polsce 500 MW mocy zainstalowanej w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych, działających i w budowie – zapowiedział Piotr Świecki, prezes BXF Energii. Grupa Budimex realizuje teraz dwa projekty OZE: Kamelia (farma fotowoltaiczna o mocy 14 MW) i Magnolia (farma wiatrowa o mocy 7 MW). Ponadto w portfelu są projekty na różnych etapach rozwoju o mocy 112 MW w ramach fotowoltaiki i 110 MW farm wiatrowych.

Ferrovial ma zapewnić know-how w zakresie OZE i zarządzania aktywami w dużej skali.

- Chcemy brać udział w transformacji energetycznej i ochronie klimatu. W Polsce trudno o lepszego partnera niż Budimex. Mamy nadzieję, że w ciągu pięciu lat osiągniemy nawet więcej niż założyliśmy – powiedział Armando Zuluaga, dyr. ds. infrastruktory energetycznej w Ferrovialu. – To początek drogi, mamy nadzieję będzie to kolejny sukces w historii naszych firm i ze nasze przedsięwzięcie pozwoli poprawić miks energetyczny w Polsce – dodał.

- Postrzegamy Polskę jako ważny rynek z potencjałem, gospodarka rośnie, ale jest wciąż uzależniona od energii z paliw kopalnych. Jeszcze przez atakiem Rosji na Ukrainę potencjał rozwoju sektowra OZE był duży, a teraz jest jeszcze większy w związku z dużą determinacja polskich władz, by zwiększyć niezależność energetyczną kraju – powiedział Gonzalo Nieto, dyrektor generalny ds. infrastruktury energetycznej i mobilności w Ferrovialu.