Spółki uzgodnią szczegóły transakcji z węglową agencją

Powstanie rządowej agencji, która przejmie na siebie coraz mniej rentowną produkcję energii z węgla, jest odkładane co miesiąc. Czy podobnie będzie z terminem kwietniowym? Informacje dobiegające ze spółek wskazują, że trwa uzgadnianie dokumentów sprzedaży.

Publikacja: 16.04.2023 21:00

Spółki uzgodnią szczegóły transakcji z węglową agencją

Foto: Adobestock

Od wielu miesięcy rząd jak i spółki energetyczne zapewniają, że proces wydzielenia aktywów węglowych, czyli elektrowni węglowych, ze spółek energetycznych i przekazania ich do nowego podmiotu, którym ma być Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, rozpocznie się lada moment.

Obecnym terminem jest koniec kwietnia, ale i coraz częściej słyszymy o drugim kwartale tego roku, co może oznaczać, że proces ten wcale nie musi rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Dlaczego ten się wydłuża? Chodzi o sposób rozliczenia się spółek ze Skarbem Państwa za otrzymane przez nowy podmiot aktywa węglowe. Spółki jednak informują, że już teraz mają trwać uzgodnienia dokumentacji transakcyjnej nabycia przez Skarb Państwa elektrowni, co mogłyby wskazywać, że proces jednak postępuje.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Do końca roku poznamy przyszłość Energi w Grupie Orlen
Energetyka
Polenergia notuje gorsze wyniki niż przed rokiem. Magazyny energii rozwiązaniem?
Energetyka
Karol Nawrocki nie godzi się na „wiatrakowy lobbing”. Jest weto i... nowy projekt ustawy
Energetyka
Energa poprawia wyniki rok do roku. OZE przyspieszyło w drugim kwartale
Energetyka
Kozienice mają ważną decyzję. Budowa Enei może wkrótce ruszyć
Energetyka
Polacy popierają liberalizację ustawy wiatrakowej mrożącej ceny prądu