Dymisje związane są problemami w pracy bloku węglowego w elektrowni Jaworzno, które od tygodni zmaga się z awariami i przestojami związanymi – jak wszystko na to wskazuje – ze spalaniem złej jakości paliwa. Z naszych informacji wynika, że po godz. 11 z dotychczasowych stanowisk Rada odwołała Artura Michałowskiego, dotychczasowego członka zarządu ds. Handlu oraz Jerzego Topolskiego wiceprezesa ds. zarządzania majątkiem.

Jerzy Topolski uchodził w branży za jednego z fachowców, energetyków znających sektor od podszewki. Jest związany z energetyką od ponad 30 lat. W latach 1989-2000 w Zakładzie Energetycznym Kraków S.A pełnił funkcje dyrektora regionu wysokich napięć; zastępcy kierownika regionu wysokich napięć ds. technicznych oraz mistrza i inżyniera ds. sieci. Później pracował w firmie Enion, a więc w poprzedniczce Tauronu. W latach 2011-2012 zajmował stanowisko kierownika Biura Taryf i Kontaktów z URE. Od 2016 r. pełnił funkcję wiceprezesa operatora sieci dystrybucyjnej, Tauron Dystrybucja, gdzie był odpowiedzialny m.in. za rozwój sieci dystrybucji, świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, pomiary oraz zarządzanie ruchem sieci. Następnie został wiceprezesem całej spółki od lipca 2020 r.

Artur Michałowski prace w energetyce rozpoczynał pod koniec lat 70 w Elektrociepłowni Zofiówka. Od 2016 r. do 4 sierpnia 2021 r. pełnił funkcję Zastępcy Prezesa PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. W Tauronie pracował od sierpnia 2021 r. Jako członek zarządu ds. Handlu odpowiadał m.in. za kontraktacje węgla do elektrowni spółki. Pełnił także funkcje p.o. prezesa całej spółki do czasu powołania na to stanowisko Pawła Szczeszka.

Nie są to pierwsze dymisje w spółce. W tym tygodniu z funkcji prezesa Nowe Jaworzno Grupa Tauron, spółki zarządzającej nowym blokiem 910 MW w Elektrowni Jaworzno odwołano Sebastiana Golę, który stracił także fotel prezesa spółki Tauron Wytwarzanie.

Dymisje mają związek z awaryjnymi i ubytkami w dostawie energii elektrycznej. Od soboty 6 sierpnia trwała naprawa instalacji odpopielania, zaś od środy 10 sierpnia trwa naprawa leja żużlowego. Miała ona potrwać do soboty, zaś termin ten został jednak wydłużony do niedzieli, 14 sierpnia. Możliwe są jednak kolejne wydłużenie napraw.