Radpol: Firma rozważa nową inwestycję

Aktualizacja: 14.09.2019 16:18 Publikacja: 14.09.2019 11:52

Anna Kułach, prezes Radpolu, informuje, że zarząd nadal poszukuje najlepszego rozwiązania wykorzysta

Anna Kułach, prezes Radpolu, informuje, że zarząd nadal poszukuje najlepszego rozwiązania wykorzystania potencjału produkcyjnego zakładu Wirbet.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Radpol przygotowuje się do przeprowadzenia inwestycji dotyczącej budowy instalacji trigeneracji (służy do produkcji prądu, ciepła i chłodu) dla zakładu w Kolonii Prawiedniki. Dzięki temu firma będzie mogła w przyszłości ograniczyć koszty prowadzenia swojej podstawowej działalności. – W produkcji rur polietylenowych na etapie przetwarzania materiału potrzebujemy dużej ilości energii elektrycznej. Energia elektryczna wykorzystywana jest również do produkcji chłodu potrzebnego na etapie chłodzenia wytłoczonych rur celem ustabilizowania ich kształtów i parametrów – mówi Anna Kułach, prezes Radpolu.

Dodaje, że tzw. wysokosprawna kogeneracja może dostarczyć spółce zarówno energii elektrycznej, jak i chłodu. Obecnie w zakładzie w Kolonii Prawiedniki zamontowane zostały urządzenia pomiarowe, które pozwolą zaprojektować cały układ, tak aby firma mogła odnieść jak największe korzyści z jego funkcjonowania. – Po przeprowadzeniu pomiarów i po opracowaniu koncepcji technicznej budowy instalacji kogeneracyjnej podejmiemy ostateczną decyzję co do jej budowy. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta w najbliższych tygodniach, jej realizacja będzie miała miejsce w roku 2020 – twierdzi Kułach. Na razie nie podaje, ile realizacja tego przedsięwzięcia może kosztować.

Systemy rurowe zapewniają Radpolowi zdecydowanie największe wpływy. Spółka przyznaje, że w tym biznesie widoczny jest spadek obrotów, co nie oznacza jednak spadku wyników. – Obecnie przeprowadzamy gruntowny przegląd procesów produkcyjnych systemów tworzywowych, mający na celu dalszą poprawę standardów zakładu, głównie wydajnościowych i jakościowych. W obszarze systemów preizolowanych ciągle wdrażamy udoskonalenia pozwalające na produkcję coraz bardziej skomplikowanych i specyficznych produktów, jakich nie jest w stanie zaoferować konkurencja – przekonuje Kułach.

Radpol duży nacisk kładzie też na wzrost eksportu. W I półroczu zwyżkował on o jedną trzecią w stosunku do sprzedaży zanotowanej rok wcześniej. Zarząd zapewnia, że podejmowane obecnie działania pozwalają sądzić, że wzrosty eksportu będą kontynuowane.

Jednocześnie firma cały czas szuka możliwości poprawy wyników w tych obszarach, które nie dają możliwości uzyskiwania satysfakcjonującej rentowności. Chodzi tu zwłaszcza o wytwarzanie słupów energetycznych, trakcyjnych, oświetleniowych i reklamowych, działalność, którą prowadzi zakład produkcyjny Wirbet zlokalizowany w Ostrowie Wielkopolskim. Co zamierza z nim zrobić Radpol? – Zarząd nadal poszukuje najlepszego rozwiązania dla wykorzystania potencjału zakładu łącznie z opcją sprzedaży – informuje Kułach.

W I półroczu Radpol zanotował spadek przychodów o 3,6 proc. i wzrost czystego zarobku o 160,7 proc. Na spadek sprzedaży wpływ miała m.in. zmiana asortymentu produktowego, sprzedaż usług przetwarzania surowców powierzonych i spowolnienie w branżach, w których działa spółka. TRF

Notowania akcji na stronie:

https://www.parkiet.com/spolka/radpol

Energetyka
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie