Przetarg na rozbudowę elektrowni Dolna Odra ogłoszono w połowie czerwca. Chodzi o dwa bloki gazowo-parowe o łącznej mocy 1400 MW, które miałyby powstać w sąsiedztwie istniejącej infrastruktury.
Inwestycja od początku budziła zainteresowanie Polimeksu Mostostalu – od lipca przygotowującego się do przetargu we współpracy z amerykańskim partnerem. Konsorcjum ma zamiar zaoferować kompleksową usługę: od projektu przez dostawę, budowę, montaż po uruchomienie i przekazanie do eksploatacji bloków wraz z infrastrukturą. Do tego dojdzie szkolenie pracowników oraz usługi związane z gwarancją i serwisowaniem turbin w obu blokach przez kolejne 12 lat. Energia produkowana przez nowe bloki w Dolnej Odrze miałaby zostać zgłoszona do zaplanowanej na ostatnie tygodnie br. aukcji mocy – co przekłada się na gotowość do pracy już od 1 stycznia 2024 r.
Początkowo planowano, że bloki w Dolnej Odrze będą miały łączną moc około 1000 MW. Jednak uznano, że efektywniej będzie wybudować bloki o większej mocy. W efekcie bloki gazowe w Dolnej Odrze będą największymi instalacjami tego typu w Europie. Inwestycja jest sztandarowym przykładem próby przestawienia polskiej energetyki na paliwo gazowe – nieco mniej emisyjne niż węgiel, a także tańsze w budowie infrastruktury. Koszty wybudowania bloku gazowego sięgają ok. 4 mln zł/MW energii, w przypadku bloku węglowego mają być o dobre 2 mln zł/MW wyższe.
W planach PGE są również gazowe elektrociepłownie, z dysponującą 110 MW mocy w Siechnicach oraz jednostkami o mocy 50 i 30 MW w Bydgoszczy i Zielonej Górze. Koncern ma też rozważać stworzenie podobnych jednostek w Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu. MJ