Długa lista zaleceń dla naszego systemu emerytalnego

Polska zajęła odległą lokatę w rankingu systemów emerytalnych. Żeby ją poprawić, musielibyśmy m.in. zadbać o podniesienie wartości aktywów emerytalnych, zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, dłużej pracować, podnieść dochody i poziom oszczędności gospodarstw domowych. Nie będzie więc łatwo.

Publikacja: 06.11.2023 21:00

Długa lista zaleceń dla naszego systemu emerytalnego

Foto: Adobe Stock

W drugiej połowie października 2023 r. ukazał się kolejny, 15. już raport „Mercer CFA Institute Global Pension Index”. Porównano w nim 47 systemów emerytalnych. O jego wynikach już pisaliśmy, teraz zebraliśmy dodatkowe informacje dotyczące oceny systemu, który mamy w Polsce. Przypomnijmy, że tegoroczny ranking otwiera Holandia, której system emerytalny zebrał 85,1 pkt. Za Holandią uplasowały się: Islandia – 83,3 pkt oraz Dania – 81,3 pkt. Najniżej oceniono system emerytalny Argentyny – 42,3 pkt.

Polski system emerytalny dostał 57,6 pkt i zajął 29. miejsce w rankingu. Podobnie jak w czterech poprzednich edycjach zostaliśmy zakwalifikowani do piątej kategorii w siedmiostopniowej skali (grupa „C”). Kategoria ta obejmuje kraje, których systemy emerytalne mają pewne dobre cechy, ale również istotne braki i ryzyka, które powinny być wyeliminowane, bo zagrażają wypłacalności systemu. – Aby aspirować do wyższej kategorii, czyli grupy B, tj. krajów o znacznie lepszych systemach emerytalnych, należałoby uzyskać min. 65 pkt, a to już zmiana wymagająca bardzo istotnych wysiłków i materialnych efektów, przede wszystkim w takich obszarach, jak wartość aktywów emerytalnych, w relacji do PKB czy poziom partycypacji w pracowniczych planach kapitałowych – mówi Krzysztof Nowak, prezes Mercera w Polsce.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Emerytura
Emerytury z ZUS będą niskie, wiemy, ale nie rwiemy się do oszczędzania
Emerytura
Dodatkowa emerytura – wielu myśli, niewielu robi
Emerytura
Dopłaty roczne za 2023 r. w drodze na konta PPK
Emerytura
Solidne tempo zwrotu z oszczędności w OFE za ostatnich dziesięć lat
Emerytura
OFE dały zarobić w ciągu ostatnich dziesięciu lat średnio 8,28 proc. rocznie
Emerytura
Nie znajdziesz nic lepszego – pięć lat Pracowniczych Planów Kapitałowych