Związki i pracodawcy nie zgadzają się co do PPK

Trwają targi nad projektem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). W czwartek Rada Dialogu Społecznego miała podjąć dwustronną uchwałę i zająć wspólne stanowisko w sprawie PPK, na co liczyli autorzy projektu, ale uchwała nie została podjęta.

Publikacja: 29.06.2018 05:10

Związki i pracodawcy nie zgadzają się co do PPK

Foto: Fotorzepa/Adam Burakowski

Jak dowiedział się „Parkiet", stanowisko miało zawierać generalne poparcie dla projektu, choć przy pewnych zastrzeżeniach. Prezydium Rady jednak zdecydowało nie przedkładać projektu do głosowania ze względu na to, że pojawiły się rozbieżności. Forum Związków Zawodowych chciało wyjaśnić kwestie relacji składki pracodawcy do wynagrodzenia pracowników. Stanowczo przeciwko podjęciu uchwały jest OPZZ, uwagi zgłosił Business Centre Club. Wyjaśnieniem wątpliwości ma się zająć zespół roboczy.

Znaczenie miało też to, że strona rządowa zadeklarowała przystąpienie do uchwały, zatem jest możliwość podjęcia trójstronnej uchwały, co nie zdarza się często.

Największy konsensus jest w zakresie opóźnienia wejścia w życie obowiązku dokonywania wpłaty do PPK i tutaj prawie wszyscy popierają 1 lipca 2019 r., a jeśli termin dokonywania wpłat zostanie przesunięty nawet na 1 stycznia 2020 r., co jest wysoce prawdopodobne, nie będą temu przeciwni.

Wątpliwości przedsiębiorców budzi równoczesne wprowadzenie PPK i zniesienie limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jak zauważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, wynagrodzenia rosną obecnie o 7 proc., a skutki wprowadzenia PPK oraz zniesienia limitu trzydziestokrotności dałyby ponad 10-procentowy wzrost kosztów pracy.

– Wydaje się, że pomysłodawcy PPK mogą się spodziewać pozytywnej opinii Rady Dialogu Społecznego, co nie oznacza, że stanowisko wszystkich przedstawicieli różnych organizacji pracodawców, jak też związków zawodowych jest jednolite – uważa Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego.

Z drugiej strony problemem są wątpliwości Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Wydało ono opinię, że ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zawiera przepisy, które potencjalnie prowadzą do naruszenia konstytucyjnej zasady równego traktowania.

Jak tłumaczy biuro prasowe Ministerstwa Finansów, opinia RCL wskazuje na konieczność uzupełnienia uzasadnienia do projektu o wskazanie przesłanek dopuszczających odstępstwa od zasady równego traktowania. Obecnie trwa rozszerzenie uzasadnienia do projektu o te elementy.

– Uwagi Rządowego Centrum Legislacyjnego to z pewnością kolejny głos, który projektodawcy PPK powinni wziąć pod uwagę – podkreśla Marcin Wojewódka. – Może RCL nie jest organem właściwym do oceniania zgodności zaproponowanych rozwiązań z konstytucją, być może też trochę medialnie przeinaczono jego stanowisko, ale nie zmienia to faktu, że nie powinno się tego stanowiska zignorować – dodaje.

Uwagi RCL mogą się też przyczynić do kolejnego opóźnienia finalnej wersji projektu, ale eksperci są zgodni, że będzie to raczej z korzyścią dla jego jakości.

Emerytura
Emerytury z ZUS będą niskie, wiemy, ale nie rwiemy się do oszczędzania
Emerytura
Dodatkowa emerytura – wielu myśli, niewielu robi
Emerytura
Dopłaty roczne za 2023 r. w drodze na konta PPK
Emerytura
Solidne tempo zwrotu z oszczędności w OFE za ostatnich dziesięć lat
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Emerytura
OFE dały zarobić w ciągu ostatnich dziesięciu lat średnio 8,28 proc. rocznie
Emerytura
Nie znajdziesz nic lepszego – pięć lat Pracowniczych Planów Kapitałowych