Azoty otworzyły nowy zakład w Policach. Koszt budowy przekroczył 7 mld zł

Na oddanych do użytku instalacjach grupa Azoty będzie wytwarzać propylen i polipropylen. Dzięki temu Polska znacząco zwiększy moce wytwórcze w branży tworzyw i zmniejszy deficyt handlowy w tym obszarze.

Publikacja: 22.06.2023 15:17

Premier Mateusz Morawiecki i prezes zarządu Grupy Azoty Tomasz Hinc podczas uroczystości z okazji ro

Premier Mateusz Morawiecki i prezes zarządu Grupy Azoty Tomasz Hinc podczas uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty - Polimery Police

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Grupa kapitałowa Azoty, w ramach projektu „Polimery Police”, oficjalnie uruchomiła dziś nowy zakład produkcji propylenu i polipropylenu. Inwestycje zrealizowano kosztem ponad 7,2 mld zł. Jak przekonuje spółka, powstały zakład jest największym tego typu pod względem mocy wytwórczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego roczne zdolności wynoszą 429 tys. ton propylenu i 437 tys. ton polipropylenu.

Polipropylen, który jest wytwarzany z propylenu, będzie oferowany pod marką Gryfilen. To docelowo portfel ponad 30 produktów. Wykorzystywane są m.in. w przemyśle samochodowym, opakowaniowym i branży AGD. Atutem polipropylenu jest także to, że jest tworzywem, które bardzo łatwo i w pełni można poddać recyklingowi, przez co wpisuje się w europejskie założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Sprzedaż Gryfilenu w Europie ma się rozpocząć w sierpniu.

Czytaj więcej

Azoty mają nowe kontrakty na gaz

Produkcja w nowym zakładzie będzie zwiększana stopniowo. Najpierw w ramach rozruchów technologicznych instalacji, by ostatecznie osiągnąć docelowe, założone parametry produkcyjne. Kiedy to może nastąpić, nie podano. Azoty zapewniają, że zastosowane w Policach technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii. Ponadto instalacje zapewniają dużą elastyczność produkcji polipropylenu, co jest szczególnie istotne w zmieniającym się i bardzo wymagającym europejskim rynku tworzyw.

Oprócz linii produkcyjnych, w ramach inwestycji wybudowano w Policach morski terminal gazowy. Umożliwia on dostarczanie drogą morską, a następnie magazynowanie propanu i etylenu, czyli surowców niezbędnych w nowej produkcji.

Azoty przekonują, że nowy zakład ma strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu, gdyż znacząco podnosi krajowe moce wytwórcze w branży tworzyw i zmniejszają deficyt handlowy Polski w tym obszarze. Z kolei powstały terminal zwiększa niezależność energetyczną i surowcową naszego kraju.

„Polimery Police mają istotne znaczenie nie tylko ze względu na produkcję tworzyw, ale również ze względu na paliwo przyszłości - wodór, którego produkcja w procesie odwodornienia propanu szacowana jest na poziomie blisko 17 tys. ton rocznie. Produkcja wodoru w Policach ugruntuje wysoką pozycję grupy Azoty w obszarze technologii wodorowych” - twierdzi Tomasz Hinc, prezes Azotów.

Bezpośrednim właścicielem nowego zakładu jest Grupa Azoty Polyolefins. Obecnie ma pięciu akcjonariuszy: Zakłady Chemiczne Police (34,4 proc. udziałów), Azoty (30,5 proc.), Orlen (17,5 proc.), Hyundai Engineering (16,6 proc.) i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (1 proc.). Kontrakt na budowę kompleksu podpisano 11 maja 2019 r. z koreańskim koncernem Hyundai Engineering Company, a przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy nastąpiło 7 stycznia 2020 r. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na II połowę tego roku.

Chemia
ZA Puławy muszą na nowo opracować plan działań dekarbonizacyjnych
Chemia
Hubert Kamola został prezesem ZA Puławy
Chemia
Dębica postraszyła stratą
Chemia
Azoty pracują nad programem naprawczym
Chemia
Azoty szykują działania naprawcze
Chemia
ZCh Police mają nowy zarząd