Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W kolejnych miesiącach tego roku Erg, grupa specjalizująca się w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, zamierza szczególnie duży nacisk położyć na kontynuowanie prac związanych z rozwojem swojego podstawowego biznesu. W związku z tym planuje pozyskanie finansowania na nowe inwestycje m.in. z funduszy unijnych. Jednocześnie zarząd będzie prowadził dalsze intensywne prace zmierzające do zmniejszenia zapasów. Według niego duży wpływ na sytuację finansową grupy w kolejnych kwartałach tego i następnego roku będą nadal miały rosnące koszty wynagrodzeń. Dodatkowo zwiększą je wydatki na pracownicze plany kapitałowe. Z drugiej strony spółka nie może ich ograniczać, gdyż odpowiednie wynagradzanie wyspecjalizowanych pracowników zapewnia Ergowi bezpieczeństwo prowadzenia działalności biznesowej. Spółka obawia się też wzrostu cen prądu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koncern zapewnia, że jest w zaawansowanej fazie negocjacji, dzięki którym powinien wypracować systemowe i długofalowe rozwiązania restrukturyzacyjne w grupie, tak aby można było skupić się na działalności biznesowej.
To następstwo podpisanego porozumienia ugodowego, które kończy kilkuletni spór związany z realizacją inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.
Nowym szefem Azotów został Andrzej Skolmowski. Chce skupić się na osiągnięciu porozumienia z instytucjami finansującymi, odzyskaniu długofalowej stabilności finansowej oraz restrukturyzacji operacyjnej całej grupy.
Poprawy sytuacji oczekują zarówno analitycy, jak i spółki. Ma być ona m.in. rezultatem wzrostu gospodarczego i ceł oraz realizowanych inwestycji i działań dostosowawczych. Jednocześnie na rynku cały czas panuje duża niepewność.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego poparli w czwartek podniesienie ceł na nawozy oraz niektóre rosyjskie i białoruskie towary rolne, w celu zmniejszenia zależności UE od ich importu. Na tej decyzji może skorzystać Grupa Azoty czy Anwil należący do Orlenu, które są jednymi z największych w UE producentów nawozów.
Grupa Azoty szacuje, że w I kw. 2025 roku wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,8 mld zł. Wynik EBITDA poprawił się względem I kw. 2024 roku o 42 mln zł. Spółce wciąż dokucza import tańszych nawozów ze wschodu.