Do priorytetowych zadań zarządu Plast-Boksu, grupy specjalizującej się w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, należy w tym roku dalsza poprawa efektywności działalności przy jednoczesnym minimalizowaniu jej wpływu na środowisko. – Będziemy realizować plan zrównoważonego rozwoju i minimalizować wpływ prowadzonej działalności na otoczenie oraz wspierać prośrodowiskowe i prospołeczne aktywności – mówi Grzegorz Pawlak, prezes Plast-Boksu.
Dodaje, że grupa będzie wprowadzać większą liczbę ekologicznych linii produktowych i zwiększać udział recyklatów (surowców z recyklingu) w produkcji. Z kolei w zakresie ochrony środowiska celem jest ograniczanie poboru energii i śladu węglowego. Firma ma też dążyć do dalszego wzrostu efektywności energetycznej oraz redukcji emisji CO2 związanej z ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją i oświetleniem w budynkach i halach produkcyjnych.
Szanse i zagrożenia
Plast-Boksowi nadal sprzyja stosunkowo wysoki popyt na plastikowe opakowania. – Barierę stanowią natomiast ciągła niepewność regulacyjna związana z ograniczeniami w zakresie użytkowania tworzyw sztucznych, a także regulacje podatkowe. Utrudnieniem w dalszym rozwoju biznesu może też być przedłużający się czas trwania epidemii i związane z nią dalsze ograniczenia administracyjne nakładane na przedsiębiorców – twierdzi Pawlak. Grupie mogą też nie sprzyjać zawirowania na rynku surowcowym. Plast-Box w 2020 r. był beneficjentem niskich cen podstawowego surowca używanego w produkcji, czyli polipropylenu. – Rynek surowców jest bardzo podatny na nastroje uczestników rynku oraz na sytuację polityczną na świecie i charakteryzuje się trudnymi do przewidzenia, znacznymi wahaniami cenowymi. Dlatego ciężko przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądać w kolejnych miesiącach – zauważa Pawlak.
W ubiegłym roku grupa odnotowała wysokie koszty stałe związane z podatkami, opłatami, amortyzacją i utrzymaniem kadr. W tym roku nie zakłada istotnego wzrostu płac. W 2020 r. na wysokim poziomie kształtowały się ceny energii. W tym roku dodatkowo wzrosną z powodu wprowadzenia tzw. opłaty mocowej.
Inwestycje w produkcję
– W roku 2020 zrealizowaliśmy plan inwestycyjny zgodnie z założeniami, a największe nakłady inwestycyjne dotyczyły nowoczesnych linii produkcyjnych oraz form wtryskowych. W bieżącym roku będziemy realizować inwestycje o charakterze modernizacyjno-odtworzeniowym oraz zakup nowych form, linii produkcyjnych – informuje Pawlak. Dodaje, że celem inwestycji jest zwiększenie automatyzacji i robotyzacji linii produkcyjnych, rozbudowa potencjału wytwórczego, optymalizacja produkcji i utrzymanie wysokiej jakości wyrobów. Po trzech kwartałach grupa zwiększyła czysty zarobek o 44,6 proc. (do 11,5 mln zł), przy spadku przychodów o 5,7 proc. (do 157,7 mln zł).