Umowa wstępna została podpisana w lipcu 2020 r., ale do dopięcia sprzedaży konieczna była m.in. zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Biznes żywic trafi do grupy, która specjalizuje się w produkcji żywic poliestrowych. Dla Ciechu zaś transakcja jest elementem strategii, która zakłada koncentrację na rozwoju głównych linii biznesowych o największej skali działania i wiodącej pozycji na rynkach globalnych.
Przegląd opcji strategicznych dla tego obszaru rozpoczął się jesienią 2019 r. od wydzielenia spółki Ciech Żywice ze spółki Ciech Sarzyna, która jest największym polskim producentem środków ochrony roślin. Równolegle uruchomiono przegląd opcji dla innych spółek: Ciech Pianki produkującej pianki poliuretanowe oraz Ciech Trading specjalizującej się w handlu i dystrybucji wyrobów chemicznych.
– Rozpoczyna się nowy rozdział w historii produkcji żywic w Nowej Sarzynie. Jestem przekonany, że potencjał spółki – zarówno produkcyjny, jak i intelektualny – posłuży do budowy silnej pozycji polskiego przemysłu produkcji żywic. Dla grupy Ciech to kolejny krok w realizacji naszej strategii i koncentracji na rozwoju podstawowych linii biznesowych – komentuje Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.
Przy okazji ogłoszenia decyzji o sprzedaży produkcji żywic analitycy podkreślali, że biznes ten odpowiadał za ponad 30 proc. sprzedaży segmentu organicznego i ponad 8 proc. przychodów grupy, a także osiągał niskie jednocyfrowe marże, znajdując się pod presją azjatyckiej konkurencji.
W Nowej Sarzynie pozostaje spółka Ciech Sarzyna, która zatrudnia ponad 200 osób i działa na około 40 rynkach. W 2020 r. zwiększyła udział w krajowym rynku środków ochrony roślin do 6,1 proc., z 4,8 proc. rok wcześniej. Jednocześnie wartość sprzedaży Ciech Sarzyna w Polsce zwiększyła się o ponad 30 proc. w ujęciu rocznym.