Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 10:37 Publikacja: 01.04.2025 06:00
Plac budowy
Foto: Adobe Stock
Przejęcia i konsolidacja branży deweloperskiej to regularnie powracający wątek. Na fali odwilży spowodowanej obniżkami stóp w eurostrefie zagraniczni inwestorzy znów interesują się polskim rynkiem nieruchomości, w tym mieszkaniówką. Ostatnie lata pokazały też, że na rynku PRS (mieszkania na wynajem) czy PBSA (prywatne akademiki) szybciej rozwijają się ci, którzy kontrolują działalność deweloperską.
– Wnioski ze spotkań ekspertów z JLL z przedstawicielami kilkudziesięciu międzynarodowych funduszy inwestycyjnych pozwalają na ostrożny optymizm – mówi Paweł Sztejter, dyrektor zespołu doradztwa i inwestycji na rynku mieszkaniowym w JLL Polska, nawiązując do niedawnych targów MIPIM we Francji. – Jeśli chodzi o fundamenty polskiego rynku, inwestorzy nie mają wątpliwości co do potencjału sektora mieszkaniowego, zarówno w zakresie sprzedaży, jak i wynajmu lokali w dużych miastach. Polski rynek mieszkaniowy, mimo że jest jednym z najaktywniejszych w Europie, cierpi na niedobór mieszkań, dodatkowo zwiększony przez wojenną migrację z Ukrainy. O ile rok temu konkretne rozmowy o inwestycjach były praktycznie niemożliwe, o tyle dzisiaj część inwestorów zakłada, że warunki lokowania w Polsce będą się poprawiały, co zwiększa zainteresowanie rozmowami o konkretnych możliwościach – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
GTC rozważa sprzedaż części kupionych w Niemczech mieszkań z przebitką lub inwestycje w podniesienie wartości.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Niecałe dwa lata po zakupie polskiej części Nexity deweloper przejmuje aktywa kolejnego francuskiego dewelopera. Zainwestuje ponad 280 mln zł.
W I kwartale deweloperzy z rynku kapitałowego jako grupa zanotowali stabilnie niską sprzedaż. W II kwartał wchodzimy z zapowiedzią obniżek stóp. To jaskółka pozwalająca myśleć o zakończeniu trendu bocznego sprzedaży. Pytanie, kiedy nastąpią cięcia stóp i jak będą głębokie.
Segment nafta, chemia i gaz wypracował w 2024 r. zyski i stanowi większość portfela zamówień. Budowlana grupa pracuje nad nową strategią.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Kolejna giełdowa spółka, tym razem Mirbud, może brać udział w przetargach o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł netto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas