Polnord Wybór padł na Górny Śląsk oraz Trójmiasto

Z około 40 projektów, które – jak pisaliśmy na początku czerwca – znalazły się na liście potencjalnych celów Polnordu do przejęcia, zarząd gdyńskiego dewelopera wybrał dwa.

Publikacja: 08.07.2009 07:54

– Chodzi o działki w Trójmieście i w Katowicach, przeznaczone głównie pod budownictwo mieszkaniowe – mówi nam Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu.

Na razie nie zdradza, gdzie konkretnie zlokalizowane są te nieruchomości ani od kogo spółka zamierza je odkupić. Daje jedynie do zrozumienia, że są to duże przedsięwzięcia. Wskazuje bowiem, że na zakup tych dwóch działek Polnord wyda większość pieniędzy, pozyskanych z przeprowadzonej pod koniec maja emisji akcji (jej wartość to ponad 40 mln zł). Nie oznacza to wcale, że na tym Polnord zakończy „polowanie” na tzw. trudne aktywa (distressed assets), czyli nieruchomości, które można nabyć po atrakcyjnej cenie z uwagi na kłopoty finansowe ich obecnych właścicieli, zmuszonych do wycofania się z planowanych inwestycji.

– W niedługim czasie zaprezentujemy inwestorom wspomniane dwa projekty. Po ich ocenie zdecydują, czy zechcą finansować kolejne tego typu przedsięwzięcia – tłumaczy Ciurzyński.

Aby móc szybko reagować na pojawiające się okazje rynkowe, zarząd Polnordu miał zostać upoważniony do emisji nawet przeszło 13,5 mln nowych akcji w ramach kapitału docelowego (na GPW papiery spółki wyceniane są obecnie na około 31,5 zł). Projekt takiej uchwały przedstawiono na ostatnie walne zgromadzenie (rozpoczęte 30 września i dokończone w poniedziałek). Uchwała w tej sprawie nie została jednak przegłosowana.

Polnord, zdaniem prezesa, wkrótce dopnie natomiast finansowanie budowy pierwszego z biurowców, które będą tworzyć kompleks Wilanów Office Park w Warszawie.

– Spodziewam się podpisania umowy kredytowej w ciągu dwóch tygodni – zapowiada Ciurzyński, dając do zrozumienia, że udzielenie pożyczki deweloperowi uzyskało już akceptację komitetu kredytowego banku (jego nazwy na razie nie ujawnia). Przypomnijmy, że Polnord stara się o kredyt w wysokości 40–50 mln zł.

Budownictwo
Portfel zleceń Budimeksu imponuje, ale potrzeba czasu na efekty
Budownictwo
Budimex po konferencji: celem wzrost przychodów w 2025 r.
Budownictwo
„Efekt Glapińskiego” na wykresach kursów wybranych firm. Co dalej?
Budownictwo
Obligacje Ghelamco z coraz niższą wyceną
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Pekabex i mieszkaniówka
Budownictwo
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty