ZNTK Łapy Giełdowi inwestorzy liczą, że ktoś chce jednak przejąć zakłady

Dzisiaj Sąd Rejonowy w Białymstoku rozpatrzy wniosek zarządu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) w Łapach o ogłoszenie upadłości, obejmującej likwidację majątku firmy.

Publikacja: 28.07.2009 07:53

ZNTK Łapy Giełdowi inwestorzy liczą, że ktoś chce jednak przejąć zakłady

Foto: GG Parkiet

– Spółka nadal nie ma żadnych zleceń i perspektyw na ich pozyskanie. Nie pojawił się też żaden inwestor zainteresowany przejęciem chociażby części majątku produkcyjnego, co oznacza, że podczas rozprawy będę przekonywał sąd, aby ogłosił upadłość przedsiębiorstwa – mówi Jacek Łupiński, prezes ZNTK Łapy.

Dodaje, że gdy tylko zaistnieje jakakolwiek szansa na uratowanie firmy, zawsze można upadłość likwidacyjną zamienić na upadłość układową, której celem będzie restrukturyzacja zakładów.

Mimo braku istotnych informacji mogących zachęcać do zakupu akcji ZNTK, giełdowi inwestorzy zgłaszali na nie wczoraj niespotykany popyt. W efekcie na zamknięciu sesji kurs wzrósł o 28,9 proc., do 6,06 zł. Wolumen obrotu wyniósł wczoraj łącznie prawie 0,8 mln papierów. Dla porównania, kapitał spółki składa się z ponad 1,2 mln akcji. Wartość obrotów przekroczyła 8,6 mln zł.

Powodem wzmożonego handlu były prawdopodobnie zmiany w akcjonariacie spółki. Od 20 do 23 lipca prawie 37,4 proc. walorów spółki (458 tys. sztuk) sprzedał główny udziałowiec, pracownicza firma Towag Łapy, kontrolowana przez Ryszarda Ekierta, byłego prezesa ZNTK Łapy. Do transakcji dochodziło podczas sesji giełdowych.

– To, czy papiery były skupowane przez jednego, czy też kilku inwestorów zainteresowanych przejęciem spółki, powinno okazać się w najbliższych dniach. Być może ujawni się nowy akcjonariusz posiadający ponad 5 proc. akcji – uważa Łupiński. ZNTK Łapy od kilku miesięcy nie mają prawie żadnych zleceń na naprawę i modernizację wagonów towarowych od PKP Cargo (największy przewoźnik w Polsce) oraz od innych firm kolejowych.

To spowodowało, że spółka nie osiągała przychodów, które mogłyby pokryć stosunkowo duże koszty stałe. W rezultacie z miesiąca na miesiąc ponosiła coraz większe straty. Obecnie zarząd nie spłaca bieżących rat kredytów i pożyczek. Utrata płynności i stale rosnące zobowiązania krótkoterminowe uniemożliwiły z kolei jakąkolwiek restrukturyzację.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty