Maksymalnie 79,2 mln zł ze sprzedaży 3,68 mln akcji AC, odpowiadających za niespełna 40 proc. kapitału spółki, mogą pozyskać obecni akcjonariusze firmy z Białegostoku. Wczoraj odbyła się budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, którym oferowanych jest 80 proc. wystawionych na sprzedaż akcji. Zapisy na akcje w transzy dla instytucji i inwestorów indywidualnych ruszyć mają jutro.
Czy oferta akcji producenta instalacji gazowych do samochodów wzbudzi zainteresowanie inwestorów z GPW? Przemawia za tym atrakcyjna, na tle branżowych konkurentów, wycena przedsiębiorstwa.
Zakładając, że akcje AC zostaną sprzedane po cenie maksymalnej, ustalonej na 21,5 zł, białostocka spółka wypada korzystnie w zestawieniu z notowanymi na giełdach w USA czy Europie innymi producentami instalacji gazowych. AC może pochwalić się atrakcyjniejszym?wskaźnikiem ceny akcji do przypadającego na nie zysku czy marżą realizowaną na sprzedawanych towarach. W porównaniu z notowanym na giełdzie w Mediolanie koncernem Landi Renzo, jednym z największych graczy na światowym rynku instalacji gazowych, AC może się pochwalić dwukrotnie wyższą marżą operacyjną. Z kolei firma BRC, należąca do notowanej na Nasdaq grupy Fuel Systems Solutions, wypracowała w 2010 r. zarobek operacyjny niższy o ponad 25 proc. od tego, jaki wykazało AC.