Działający w środkowej, wschodniej i południowej części Europy deweloper powierzchni komercyjnych po trzech kwartałach miał 90,5 mln euro przychodów, czyli o 2,8 proc. więcej, niż rok wcześniej. Licząc w naszej walucie przychody zwiększyły się o 7,7 proc., do 394 mln zł. Wzrost jest efektem powiększenia portfela nieruchomości (m.in. biura w Poznaniu, Łodzi i Gdańsku). Wartość inwestycji w ciągu trzech kwartałów wyniosła 152 mln euro.
Dzięki niższym kosztom zysk brutto z działalności operacyjnej wzrósł o blisko 10 proc., do 65,5 mln euro (o ponad 15 proc., do 286 mln zł). Grupa zaksięgowała 39,4 mln euro (171,4 mln zł) zysku z aktualizacji wartości inwestycji wobec 2,2 mln euro (9,5 mln zł) straty rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 106,6 mln euro, z czego 71,4 mln wypracowane zostało w III kwartale. Rok do roku zarobek urósł o przeszło 530 proc. (licząc w naszej walucie o 560 proc., do 464 mln zł). Poza rewaluacją wartości portfela na zysk netto pozytywnie wpłynęło wchłonięcie przez GTC spółek holenderskich.
Zysk NOI (nadwyżka przychodów operacyjnych nad kosztami operacyjnymi) wzrósł o 10 proc., do 65 mln euro (283 mln zł).
- Nabycie w ciągu ostatnich 9 miesięcy kilku nowych generujących przychody nieruchomości biurowych przyczynia się do wzrostu naszego przychodu operacyjnego i dodatkowo wzmocni wyniki w kolejnych kwartałach – mówi cytowany w komunikacie Thomas Kurzmann, prezes GTC. - GTC ma ponad 106 tys. mkw. powierzchni biurowej i handlowej w budowie, co znacząco wpłynie na wartość portfela w 2017 r. Dodatkowo prawie 200 tys. mkw. przestrzeni biurowej i handlowej, które znajduje się w fazie planowania, gwarantuje stały wzrost przez kolejne trzy lata. Z naszą silną pozycją gotówkową jesteśmy gotowi do kolejnych przejęć – dodaje.
W portfelu GTC jest 27 nieruchomości biurowych i 4 handlowe o łącznej powierzchni przypadającej na GTC 575 tys. mkw. W realizacji są trzy projekty biurowe i jeden handlowy o powierzchni ponad 100 tys. Wartość księgowa portfela GTC na koniec września wynosiła 1,54 mld euro, czyli o 17 proc. więcej, niż rok wcześniej. Ponad 40 proc. wartości portfela przypada na nieruchomości w Polsce.