– Akcje będą wprowadzone do obrotu po przeprowadzeniu pełnej procedury rejestracyjnej w KDPW i dopuszczeniu ich na GPW. Spółka czyni wszystkie starania, by dotrzymać określonego w raporcie bieżącym terminu 31 października br. – mówi Anna H. Czyż, rzeczniczka Polimeksu.

W poniedziałek walory koncernu taniały o ponad 6,5 proc., do 4,49 zł. Był to najmocniejszy spadek w indeksie WIG budownictwo, który tracił 1,6 proc. To i tak oznacza, że energetyczne spółki mają 120-proc. zwrot z zakupu akcji. Walory serii T nie są objęte lockupem (czasowy zakaz zbywania).

Kiedy w sierpniu do obrotu wchodziły akcje PBG objęte przez wierzycieli (98 proc. kapitału), kurs runął o 84 proc., do 44 gr – wierzyciele obejmowali papiery po 2 gr. Czy kurs Polimeksu jest pod presją podaży?

– Dyskonto było konieczne ze względu na brane przez firmy energetyczne na swoje barki ryzyko. Nikt nie powinien się obawiać ryzyka zwiększenia podaży akcji – nowi udziałowcy to inwestorzy długoterminowi i strategiczni. Uważam, że jeśli do końca poukładamy grupę, to potencjał wzrostu jej wartości jest znaczny – mówił niedawno Antoni Józwowicz, prezes Polimeksu.

Kiedy w listopadzie 2016 r. zarząd zapowiedział nową emisję, akcje kosztowały nieco poniżej 3 zł. Państwowe spółki obejmowały papiery w styczniu 2017 r., po cenie równej wartości nominalnej, czyli 2 zł – kurs wynosił wtedy już prawie 5 zł. Do początku marca giełdowi gracze wywindowali notowania do 13,8 zł. Od tamtej pory cena spada. Chociaż rynek budowlany odbija po fatalnym 2016 r., to inwestorzy od wiosny nie patrzą na sektor przychylnie. Indeks WIG budownictwo stracił ponad 20 proc. Z jednej strony firmy odbudowują portfele zamówień i przychody, a z drugiej jest ogromna presja na rentowność – z uwagi na wzrost kosztów płac i materiałów oraz coraz trudniejszy dostęp do nich. Zjawiska te nasilą się, kiedy ruszą inwestycje infrastrukturalne. Polimex specjalizuje się w budownictwie energetycznym i przemysłowym. Flagowym projektem jest rozbudowa elektrowni w Opolu – w ciągu miesiąca spodziewany jest aneks do kontraktu przesuwający termin rozliczenia. ar