Deweloperzy ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań w III kwartale. Czy po wyśmienitym I i bardzo dobrym II kwartale, w okresie lipiec–wrzesień lokale wciąż świetnie się rozchodziły? A może liczba podpisanych umów nie jest kluczowym wskaźnikiem? Można spotkać opinie, że ciągły wzrost cen przygasi wolumeny, a i sami deweloperzy celowo zmniejszają tempo sprzedaży, dbając przede wszystkim o marże.
Rekordowy rok
W III kwartale budujący w siedmiu aglomeracjach Atal sprzedał 1166 mieszkań. To o prawie 50 proc. więcej niż rok wcześniej. To drugi w historii kwartał czterocyfrowej sprzedaży, o prawie 5 proc. słabszy od rekordowego poprzedniego, kiedy deweloper podpisał 1,2 tys. umów.
Sierpień okazał się rekordowym miesiącem, kiedy nabywców znalazły 502 lokale, z tego 132 zostały sprzedane w transakcji pakietowej funduszowi PRS (najem instytucjonalny mieszkań) AFI Europe. Formalnie to lokale usługowe – Atal zaznacza, że jego podstawowym biznesem pozostaje sprzedaż mieszkań na rynku detalicznym.
Z kolei we wrześniu spółka podpisała 304 umowy, najmniej od lutego. Na koniec września aktywnych było 841 umów rezerwacyjnych, dlatego deweloper nastawia się na sprzedaż w całym 2021 r. około 4 tys. mieszkań.