Branża maklerska też posmakowała bessy

Wysoko zawieszona poprzeczka z 2021 r. oraz trudne warunki rynkowe sprawiły, że brokerzy zanotowali w ubiegłym roku słabsze wyniki. Nie dotyczy to jednak wszystkich.

Publikacja: 29.03.2023 21:00

Branża maklerska też posmakowała bessy

Foto: Adobestock

Publikacja wyników przez banki to tradycyjnie też dobra okazja do tego, by zobaczyć, jak idzie biznes maklerski w grupach kapitałowych. Ten w 2022 r. był wystawiony na wiele przeciwności. To oczywiście spadki głównych indeksów, bardzo duża niepewność rynkowa czy też praktycznie martwy rynek IPO. Znalazło to odzwierciedlenie w wynikach poszczególnych firm, chociaż też nie wszystkich.

Wygrani i przegrani

Aż o ponad 28 proc., licząc rok do roku, spadły przychody z tytułu opłat i prowizji w BM mBanku. Blisko 33-proc. spadek zanotowało także BM Banku Handlowego. O ponad 16 proc. spadły przychody w BM ING Banku Śląskiego. O 14 proc. obniżyły się z kolei w DM BOŚ. W BM Pekao wynik z tytułu opłat i prowizji spadł rok do roku o blisko 9 proc. Brokerzy skrzętnie natomiast też podkreślają, że poprzeczka była ustawiona wysoko. Rok 2021 był bowiem bardzo dobrym okresem dla branży i o powtórkę wyników w 2022 r., szczególnie w kontekście trudnego otoczenia, było wyjątkowo ciężko.

Niektórym jednak się to udało. BM PKO BP zanotowało 381 mln zł przychodów z tytułu prowizji i opłat, co oznacza, że były one aż o 24 proc. większe niż 2021 r. Nie da się ukryć, że brokerowi wydatnie pomogło pośrednictwo przy sprzedaży obligacji skarbowych (firma przez długi czas była jedynym dystrybutorem papierów). Jak czytamy w sprawozdaniu banku PKO BP, należące do niego biuro z tytułu pełnienia funkcji agenta emisji otrzymało w ubiegłym roku od MF wynagrodzenie brutto w wysokości 254 mln zł. W 2021 r. do biura z tego tytułu trafiło 144 mln zł. Niewielki, ale jednak wzrost przychodów zaliczyły takie podmioty jak Santander BM oraz BM Alior Banku.

„Pomimo spadku aktywności transakcyjnej na rynkach kapitałowych w związku z sytuacją makroekonomiczną i geopolityczną firma przeprowadziła dwa największe wezwania na akcje na GPW związane z przejęciami o wartości odpowiednio: 1,7 mld zł oraz 400 mln zł. Firma była też aktywna w segmencie ofert wtórnych” – czytamy w raporcie rocznym Santander Bank Polska.

Co z 2023 r.?

Czego można się spodziewać po tym roku? – Pod względem wynikowym początek 2023 roku oceniam pozytywnie w odniesieniu do naszych prognoz. Oczywiście, porównując tegoroczny kwartał do tego z 2022 roku, wynik nie będzie tak imponujący. Musimy jednak pamiętać, że w ubiegłym roku rozpoczął się rosyjski atak na Ukrainę, co przełożyło się na panikę na giełdowych parkietach – mówi Jacek Janiuk, dyrektor BM Alior Banku. Spodziewa się on, że ten rok zapewne dostarczy jeszcze wielu wrażeń, które będą bodźcem do większej zmienności na rynnach, która finalnie może zmienić spadający trend udziału inwestorów indywidualnych w ogóle obrotu na GPW. – Spodziewamy się, że ten rok powinien być dużo lepszy dla funduszy inwestycyjnych. W pierwszym kwartale widzimy znaczną poprawę ich sprzedaży oraz coraz większe zainteresowanie ze strony klientów tego typu rozwiązaniami inwestycyjnymi. Widać, że klienci szukają alternatywy dla depozytów i wysokiej inflacji. Produkty strukturyzowane, podobnie jak w poprzednim roku, cieszą się w dalszym ciągu dużym zainteresowaniem klientów. Wynik na pozostałych liniach biznesowych, czyli doradztwie inwestycyjnym oraz rynku forex, również jest zgodny z naszymi oczekiwaniami i prognozami – wskazuje Janiuk.

O ile w tamtym roku to jego początek był udany dla pośredników, o tyle teraz może być odwrotnie. Im dalej w las, tym powinno być lepiej.

Biura maklerskie
Jesień fintechów w Polsce
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Biura maklerskie
XTB zakasuje rękawy
Biura maklerskie
GPW chce wesprzeć brokerów przy projekcie WATS
Biura maklerskie
BM ING Banku Śląskiego wraca do szeregu
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Biura maklerskie
BM ING podnosi opłaty i prowizje
Biura maklerskie
Niepotrzebne zamieszanie z daniną od odsetek z obligacji