Kończy się era prowizji 0,13 proc. za obrót akcjami na GPW, jaką kilka lat temu wprowadził DM Banku BPS. Od 1 kwietnia broker zmienia stawki. Będzie drożej, ale i tak taniej niż u większości konkurencji.

Stawka 0,13 proc. już w momencie pojawienia wywołała burzę na rynku maklerskim. Konkurenci nie kryli oburzenia postawą DM Banku BPS, a padały nawet takie określenia, jak dumping. Standardowa prowizja maklerska wynosi bowiem 0,39 proc. DM Banku BPS zdecydował zbliżyć się do tego poziomu, ale tylko nieznacznie. Od kwietnia nowa stawka będzie wynosiła 0,16 proc. Trzeba jednak zauważyć, że będzie ona dotyczyła tzw. rachunku podstawowego, do którego dochodzi także kwartalna opłata w wysokości 15 zł. Na darmowym rachunku „ekonomicznym" prowizja będzie wynosiła 0,24 proc.

– Prowizję w wysokości 0,13 proc. dom maklerski wprowadził w 2017 r. jako najniższą, niespotykaną na rynku w Polsce. Obowiązywała nieprzerwanie przez pięć lat. W związku ze zmianami regulacyjnymi, koniecznością dostosowywania systemów do nowych wymogów zarówno technologicznych, jaki regulacyjnych, wzrostem kosztów, DM nie jest w stanie dłużej oferować tej usługi na niezmienionym poziomie cenowym – usłyszeliśmy w DM Banku BPS. – Podkreślamy jednak, że zmiana z 0,13 na 0,16 proc. nie jest rewolucyjna, a nowa wysokość prowizji (zarówno 0,16 proc. jak i 0,24 proc.) wciąż jest dużo niższa niż taryfowe prowizje oferowane przez inne firmy inwestycyjne będące członkami GPW. Oczywiście w domu maklerskim klienci aktywni, tak jak w innym domach, mają możliwość negocjowania wysokości prowizji i wówczas stawka taryfowa nie ma do nich zastosowania – podkreśla broker.

Dodaje jednocześnie, że klienci mają w najbliższym czasie odczuć nie tylko zmianę w tabeli opłat i prowizji, ale i w palecie usług. – Rozpoczęły się prace przygotowawcze do wdrożenia i udostępnienia klientom nowoczesnej aplikacji webowej systemu transakcyjnego, oraz prace związane z optymalizacją infrastruktury informatycznej, mające na celu poprawę niezawodności systemu. Zarząd DM w założeniach strategicznych przyjmuje rozszerzanie oferty i poprawę jakości usług dla klientów realizujących transakcje giełdowe za pośrednictwem Domu Maklerskiego z jednoczesnym zachowaniem pozycji lidera kosztowego – podkreśla firma.