Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.11.2019 05:00 Publikacja: 18.11.2019 05:00
Foto: Adobestock
Do tego doliczyć trzeba jeszcze cztery osoby, które pomyślnie przeszły test uzupełniający. Jesienna runda egzaminacyjna wzbogaciła więc rynek o 25 maklerów. Teoretycznie liczba ta może się jeszcze zwiększyć. Osoby, które mają jakieś wątpliwości i zastrzeżenia, do 19 listopada mogą składać odwołania do Komisji Nadzoru Finansowego.
Do egzaminu zasadniczego, który odbył się 27 października, podeszło ostatecznie 124 chętnych (siedem osób zdawało egzamin uzupełniający). Daje to zdawalność na poziomie niecałych 17 proc. Co prawda od lat na rynku panuje opinia, że egzamin na maklera papierów wartościowych nie należy do najłatwiejszych, jednak odsetek osób z pozytywnym wynikiem podczas jesiennej sesji można uznać za małe rozczarowanie. Zazwyczaj bowiem test zdawało ponad 20 proc. osób. Podczas wiosennej rundy odsetek osób z pozytywnym wynikiem przekroczył nawet 30 proc. Jeden z najsłabszych wyników w ostatnich latach padł z kolei w marcu 2017 r. Wtedy to test zaliczyło niecałe 11 proc. zdających.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
XTB przebija kolejny sufit. Akcje brokera po dwóch godzinach środowego handlu drożały o prawie 8 proc. i tym samym ustanowiły nowy, historyczny szczyt notowań.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
XTB na rynku francuski wprowadziło PEA, produkt który ma wspierać długoterminowych inwestorów.
We wtorek rano za akcje XTB notowane na warszawskiej giełdzie trzeba było płacić już 78,74 zł. To najwyższy kurs w historii notowań.
Beata Szparaga - Waśniewska została wybrana nowym szefem zespołu analiz BM mBanku. Na tym stanowisku zastąpiła Kamila Kliszcza.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kiedy kurz dzisiejszej zawieruchy opadnie, Europa, a w niej szczególnie Polska, będzie idealnym miejscem do zajęcia długich pozycji – mówi Marcin Borciuch, makler BM PKO BP.
Przy trudnym w ostatnich dniach dla inwestorów otoczeniu rynkowym akcje brokera utrzymują wartość, a nawet zyskują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas