Sytuacja w polskim sektorze bankowym jest bardzo dobra. Banki są aż nadpłynne, a perspektywa wzrostu stóp procentowych powoduje, że zyski będą bardzo wysokie. Jednak nadal wiele banków ogranicza zatrudnienie. Trend postępuje z miesiąca na miesiąc.
Tendencja spadkowa
Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w styczniu 2021 r. w sektorze bankowym w Polsce zatrudnionych było 148,5 tys. osób. Przez kolejne pół roku zatrudnienie w instytucjach spadło o około 3 tys. pracowników. Z kolei w styczniu bieżącego roku pracowników banków było 142,5 tys., a więc w rok ich liczba spadła o 6 tys.
Wraz ze spadkiem liczby zatrudnionych w dół idzie także liczba oddziałów banków. W styczniu 2021 r. sieć bankowa w Polsce obejmowała łącznie 5505 oddziałów. Na koniec stycznia br. było to już 5206.
Spadek zatrudnienia czy likwidacja oddziałów nie wynika jednak ze słabych perspektyw, jakie są przed pożyczkodawcami. Wręcz przeciwnie, zysk netto banków w tym roku będzie prawdopodobnie rekordowy. Wzrost stóp procentowych podbija wynik odsetkowy pożyczkodawców, co przekłada się na zysk. Według danych NBP zysk netto sektora bankowego w Polsce w okresie styczeń–luty 2022 r. wyniósł 4,12 mld zł. To oznacza wzrost aż o 97,4 proc. rok do roku.
Przed bankami okres żniw, a zmiany, które obserwujemy w sektorze w kwestii zatrudnienia i liczby oddziałów, wynikają z chęci eliminacji zbędnych kosztów czy też postępującej cyfryzacji.