Od początku tego roku obowiązuje nowy standard rachunkowości IFRS 9 dotyczący ujmowania rezerw kredytowych. Przed jego wprowadzeniem pojawiały się obawy, że może istotnie obniżyć współczynniki wypłacalności, ale pierwsze raporty banków wskazują, że obawy te były nieuzasadnione.
Niewielki negatywny wpływ na współczynniki
IFRS 9 przyśpiesza moment rozpoznania rezerw i zaklasyfikowania kredytów jako zagrożonych, co oznacza jednorazowy negatywny wpływ na odpisy banków na tzw. bilans otwarcia tego roku. Wyższe odpisy przechodzą przez kapitał, więc obniża się współczynnik wypłacalności.
Na przykład w BZ WBK nowy standard zwiększył jednorazowo wartość odpisów o 192 mln zł netto, ale bank zastosował okres przejściowy, dzięki czemu współczynniki wypłacalności obniżyły się zaledwie o 0,02 pkt proc. ING Bank Śląski szacuje, że całkowity negatywny wpływ IFRS 9 na łączny współczynnik kapitałowy będzie niższy niż 0,35 pkt proc. i również zdecydował, aby rozłożyć w pięcioletnim okresie przejściowym wpływ na współczynniki kapitałowe. W efekcie IFRS 9 obniży w tym roku współczynniki kapitałowe banku tylko minimalnie (0,05–0,1 pkt proc.).
Również w mBanku wpływ ten będzie niewielki, ale dlatego, że stosuje on metodę wewnętrznych ratingów ryzyka kredytowego (obniży współczynniki o 0,05 pkt proc.). W Banku Millennium (także stosuje metodę wewnętrznych ratingów) całkowity negatywny wpływ zastosowania IFRS 9 na współczynniki to mniej niż 0,25 pkt proc. i bank zastosuje okres przejściowy. – Dlatego w pierwszym roku będzie to ledwie kilka punktów bazowych – dodaje Fernando Bicho, wiceprezes Millennium.
Zarówno Bicho, jak i Andreas Boeger, wiceprezes mBanku, prognozują, że pod standardem IFRS 9 należy spodziewać się wyższej zmienności poziomu zawiązywanych przez banki rezerw w kolejnych latach. Jest także inny efekt wprowadzenia omawianego standardu – banki muszą wyceniać aktywa finansowe w inny sposób (przejście z modelu ceny nabycia lub zamortyzowanego kosztu na model opierający się na danych rynkowych), co także czasem skutkować może negatywnym wpływem.