Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bank Pocztowy (BP), który w 75 proc. należy do Poczty Polskiej (PP), a 25 proc. do PKO BP, może zostać sprzedany – ustalił „Parkiet".
Z naszych informacji wynika, że Poczta chciałaby pozyskać partnera branżowego, który przejąłby część jej udziałów w banku i rozkręcił jego działalność. Operator potrzebuje pieniędzy na podwyżki dla pracowników i inwestycje na rynku kurierskim. Na sprzedaż naciskają też związkowcy. W środę temat przyszłości BP ma stanąć na komisji zakładowej pocztowej Solidarności. Dowiedzieliśmy się, że oferta kupna ma trafić nie tylko do PKO BP, który już od kilku lat stara się zwiększyć swój udział w tej spółce, ale również do niedawno zrepolonizowanego Pekao. Na razie trwa sondowanie rynku. – Trudno powiedzieć, który ze scenariuszy zostanie zrealizowany. To decyzja polityczna – mówi nam osoba znająca kulisy tej sprawy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.